Lag-SM 2025 - så funkar det

Det nya tävlingsformatet för Lag-SM är en kopia av det för Europamästerskapen i lag.

Det nya tävlingsformatet för Lag-SM är en kopia av tävlingsformatet för Europamästerskapen i lag (flickor, pojkar, damer och herrar), som har spelats i detta format i över 30 år.

Syfte med förändringen:
✓ Att fler spelare och klubbar ska uppleva en högre nivå av sportslig utmaning. Med det nya tävlingsformatet kommer det slås färre slag, men fler slag kommer att vara viktiga.

✓ Att göra Lag-SM mer intressant för följare och media. En ren SM-final mellan två klubbar blir mer spännande att följa på plats, och kan sändas live.

✓ Att fler spelare får spela samma format som Europamästerskapen i lag. Det är bra träning och ger ökad förståelse för formatet bland spelarna och i Sverige.

Rond 1 och 2 är slagspelskvalificering, rond 3–5 är lagmatcher i ett slutspel om medaljerna och ett kvalspel för att delta i Lag-SM nästa år.

Så här fungerar det!

Rond 1 och rond 2 (slagspel)
-16 klubblag spelar 36 håls kvalificering över två ronder (18 hål dag 1, 18 hål dag 2).

-Ett lag får maximalt ha sex lagmedlemmar.

-Samtliga lagmedlemmar spelar de två kvalificeringsronderna, individuellt slagspel.

-De fem bästa rondresultaten från rond 1 plus de fem bästa från rond 2 blir lagets slutresultat i slagspelskvalificeringen.

Slutspel damer och herrar:
-De åtta bästa lagen kvalificerar sig till slutspelet och får spela om SM-medaljerna.

-Slutspel spelas i en traditionell/rak matchstege. Lottning sker enligt resultat i slagspelskvalificeringen: 1:an möter 8:an, 7:an möter 2:an osv.

-En lagmatch består av sju delmatcher: två foursome matchspel över 18 hål på förmiddagen och fem individuella matcher över 18 hål på eftermiddagen.

-Det lag som når fyra poäng via fyra matchsegrar segrar i lagmatchen.

-Dag 3 spelas fyra lagmatcher (kvartsfinaler), dag 4 spelas två lagmatcher (semifinaler) och dag 5 spelas två lagmatcher (final och match om tredje pris).

-De lag som förlorar i kvartsfinal är utslagna ur tävlingen.

-Inga placeringsmatcher spelas, förutom match om tredje pris.

-Alla åtta lag som kvalificerat sig till slutspel är kvalificerade till nästa års Lag-SM.

Kvalspel damer:
-Lagen på placering 9–16 deltar i kvalspelet och får spela om att hålla sig kvar i Lag-SM till kommande år.

-Spelas i en traditionell/rak matchstege, lottning enligt resultat i slagspelskvalificeringen; 9:an möter laget på 16:e plats, 10:an möter 15:e plats osv.

-En lagmatch består av tre delmatcher som spelas i en följd: En (1) foursomematch över 18 hål och två individuella matcher över 18 hål.

-Seger i delmatch ger en (1) poäng. Förlorad delmatch ger noll poäng. En delmatch som är oavgjord efter 18 hål förlängs med extrahål tills någon av sidorna vinner ett hål.

-Dag 3 spelas fyra lagmatcher, där de fyra lag som vinner är kvalificerade till nästa års Lag-SM.

-De fyra lag som förlorar flyttas ned till division 1.

-Inga placeringsmatcher spelas.

Kvalspel herrar:
-Lagen på placering 9–16 deltar i kvalspelet och får spela om att hålla sig kvar i Lag-SM till kommande år.

-Spelas i en traditionell/rak matchstege, lottning enligt resultat i slagspelskvalificeringen; 9:an möter laget på 16:e plats, 10:an möter 15:e plats osv.

-En lagmatch består av fem delmatcher som spelas i en följd: En (1) foursomematch över 18 hål och fyra individuella matcher över 18 hål.

-Seger i delmatch ger en (1) poäng. Förlorad delmatch ger noll poäng. En delmatch som är oavgjord efter 18 hål förlängs med extrahål tills någon av sidorna vinner ett hål.

-Dag 3 spelas fyra lagmatcher och dag 4 spelas två lagmatcher.

-De fyra lag som förlorar dag 3 är utslagna ur tävlingen och flyttas ned till division 1 kommande år.

-De två lag som segrar dag 4 är kvalificerade till nästa års Lag-SM. De två lag som förlorar flyttas ner till division 1.

-Inga placeringsmatcher spelas.
 

 

Fler nyheter

  1. Ny kostym för Lag-SM
  2. Klubblagen i Lag-SM
  3. Maratontabell Lag-SM herrar