Utmärkelserna är Guldmärke, Guldklubba, Erik Runfelt-medalj, Silvermärke, Silverplakett och Elitmärke. Såväl klubbar som distrikt och personer engagerade i Svenska Golfförbundets verksamhet uppmanas att skicka in namnförslag.

Förbundsstyrelsen beslutar om utdelningen av Guldmärke och Guldklubba.
SGF:s Guldklubb beslutar om utdelning av Erik Runfelt-medalj.
Generalsekreteraren beslutar om Silvermärke, Silverplakett och Elitmärke.

Policy för SGF:s introduktionskort och kort för förtjänsttecken

Blankett för utmärkelser

Blanketten skickas till: Svenska Golfförbundet, Marika Pellijeff, Box 11016, 100 61 Stockholm

  1. Hur ser statuterna ut?
  2. Guldmärke

    Guldmärket tilldelas person som svarat för betydande insatser i utvecklingen av svensk golfsport.

    • Märket präglas i guld, numreras och präglas med innehavarens initialer.

    • Märket utdelas vid Förbundsmötet eller annat lämpligt evenemang.

    • Utmärkelsen berättigar till SGF:s introduktionskort. På kortet framgår namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet. Kortet är livsvarigt.

    Guldklubba

    Guldklubban är SGF:s högsta utmärkelse jämsides med Guldmärket. Guldklubban tilldelas högt förtjänta personer som – huvudsakligen på annat sätt än genom frivilliga insatser i SGF-styrelsen och liknande uppdrag – gjort golfsporten synnerligen stora tjänster.

    • Märket präglas i guld, numreras och präglas med innehavarens initialer.

    • Märket utdelas vid Förbundsmötet eller annat lämpligt evenemang.

    • Utmärkelsen berättigar till SGF:s introduktionskort. På kortet framgår namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet. Kortet är livsvarigt.

    Silvermärke

    Silvermärket tilldelas person som utfört stora arbetsinsatser för svensk golfsport.

    • Märket präglas i silver och numreras.

    • Märket utdelas vid lämpligt evenemang.

    • Utmärkelsen berättigar till SGF:s introduktionskort. På kortet framgår namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet. Kortet är livsvarigt.

    Silverplakett

    Silverplaketten tilldelas person som utfört stora arbetsinsatser för svensk golfsport, i första hand inom distrikt eller klubb.

    • Plaketten utdelas vid lämpligt evenemang – i regel på den nivå (centralt, distrikt eller klubb) där vederbörande verkat.

    Elitmärke

    Nya urvalskriterier från och med 2006. Den manliga spelare som vid något tillfälle uppnått topp 80 på världsrankingen eller topp 3 på SGF Golf Ranking erhåller elitmärket. Den kvinnliga spelare som vid något tillfälle uppnått topp 80 på världsrankingen eller vid något tillfälle uppnått topp 3 på SGF Golf Ranking erhåller elitmärket.

    Uppnås dessa positioner betyder det att det finns både segrar och många andra topplaceringar på vägen dit.

    • Utmärkelsen berättigar till SGF:s introduktionskort. På kortet framgår namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet. Kortet är livsvarigt.



  3. Hur går beslutsprocessen till?
  4. Till grundval för att utse belönade personer på guldnivå (Guldmärke och Guldklubba) ligger de bedömningar som tas fram av utmärkelsegruppen och vars underlag överlämnas till Förbundsstyrelsen för beslut.

    Till grundval för att utse belönade personer på silvernivå (Silvermärke och Silverplakett) finns vid sidan av de bedömningar som tas fram av "utmärkelsegruppen" även en poängskala (se bilaga 1 i blanketten) där olika uppdrag ger olika poäng. Nomineringen kan skickas in från distrikt eller klubb.
    Det är dock viktigt att påpeka att denna poängskala enbart är ett hjälpmedel, inte en handling med sådan officiell status att vissa uppnådda poäng med automatik gör att utmärkelser utfaller. Överordnat varje ansökan är den bedömning "utmärkelsegruppen" gör inför generalsekreterarens beslut.

    Till grundval för att utse personer som tilldelas Elitmärket finns kriterierna beskrivna under fliken .

  5. Hur ser utdelningspolicyn ut?
  6. 1) Det ligger inget värde i att personer som nått sådana kvalifikationer att en belöning är aktuell ska behöva vänta på sin utmärkelse tills ett ev uppdrag är över. Tvärtom kan det ofta vara en fördel att en person belönas medan gjorda insatser är aktuella.

    2) Varje bedömning görs individuellt. Det finns ingen automatik i att vissa uppdrag gör att en person kan förvänta sig en utmärkelse – inte heller ska en utmärkelse på silvernivå förhindra en utmärkelse på guldnivå (det omvända torde inte vara aktuellt). Varje person bedöms för sig. En blankett för sammanställning av tilltänkta personers uppdrag som underlag för beslut finns i bilaga 2.

  7. Registrering av ansökningar
  8. För samtliga utmärkelser gäller att förteckning över utdelade utmärkelser förs på Svenska Golfförbundets kansli.

  9. Rådgivande poängskala för SGF-utmärkelser
  10. 1. Arbete inom Svenska Golfförbundet (SGF) centralt
    - ordförande 7 poäng/år
    - styrelseledamot 5 poäng/år
    - kommittéordförande 4 poäng/år
    - valberedning, ledamot av SGF-kommitté eller utredning som arbetar på årsbasis och internationella uppdrag 2 poäng/år
    - förbundsdomare 2 poäng/år

    2. Arbete inom golfdistriktsförbund (GDF)
    - ordförande 5 poäng/år
    - styrelseledamot och kommittéordförande 3 poäng/år
    - ledamot av GDF-kommitté eller utredning som arbetar på årsbasis, styrelsesuppleant och valberedning 1 poäng/år
    - distriktsdomare och banvärderare 1 poäng/år

    3. Arbete inom golfklubb
    - ordförande 4 poäng/år
    - styrelseledamot och kommittéordförande 2 poäng/år
    - kommittéledamot, styrelsesuppleant och valberedning 1 poäng/år
    - intendent/klubbchef/klubbdirektör 1 poäng/år

    4. Poängskala
    Silvermärket 50 poäng, varav minst 25 förbundspoäng (SGF och GDF)
    Silverplaketten 30 poäng

    Anm 1:
    Vid samtidiga uppdrag på olika nivåer (klubb, distrikt eller SGF centralt) ger alla uppdrag poäng. Vid samtidiga uppdrag på samma nivå räknas endast det uppdrag som ger mest poäng.

    Anm 2:
    Denna poängskala är vad rubriken säger "rådgivande" och gäller utmärkelser upp till och med silvernivå, på guldnivå sker individuella bedömningar.

Guldmärke

  • Tilldelas person som nedlagt ett synnerligen förtjänstfullt och framgångsrikt arbete inom den svenska golfsportens centrala organisation eller till gagn för det internationella samarbetet inom golfen. Instiftat 1956.

    1. Utdelade Guldmärken 2011–
    2. 51  2013  Anders Wasberg
      52  2013  Bruno Hedlund
      53  2013  Anders G Sjögren
      54  2016  Hans Malmström
      55  2017  Maivor Isaksson

    3. Utdelade Guldmärken 2001-2010
    4. 38  2001  Björn Nordberg
      39  2001  Ulf Laurin
      40  2002  Per Malmrup
      41  2002  Tore Bryneholt
      42  2002  Lars Engstrand
      43  2003  Lars Strömbäck
      44  2005  Karl-Johan Köhler
      45  2005  Jan Rebane
      46  2006  Christer Örning
      47  2008  Christer Bergfors
      48  2008  Birgitta Ljung
      49  2009  Mia Reich-Sjögren
      50  2010  Bengt Olsson

    5. Utdelade Guldmärken 1991-2000
    6. 27  1991  Harald Stålberg
      28  1991  Åke Erikson
      29  1991  Ola Öquist
      30  1992  Lennart Molander
      31  1992  Patrick Enckell
      32  1993  John-Fredrik Dymling
      33  1995  Bo Wickberg
      34  1997  Hans Lienzén
      35  1998  Anne-Marie Rydell
      36  1999  Arne Ahlström
      37  1999  Bibbi Friberg

    7. Utdelade Guldmärken 1956-1990
    8. 1    1956  Mogens Bredfelt Danmark
      2    1957  Carl Fredrik Tranchell
      3    1958  Gunnar Edstrand
      4    1959  Sune Malmström
      5    1959  Axel Fahleson
      6    1961  Lars Edshammar
      7    1964  Erik Runfelt
      8    1966  Sven-Olof Blomquist
      9    1969  Arvid Schultz
      10  1972  Gunnar Arenander
      11  1973  Erik Adelswärd
      12  1974  Arne Lindeström
      13  1975  Margaretha Murray
      14  1979  Arild Wahlström Norge
      15  1979  Stig-Lennart Alehammar
      16  1981  Lennart Pettersson
      17  1983  Magnus Lindberg
      18  1986  Kristina Olinder
      19  1987  Bertil Westblad
      20  1987  Barbro Montgomery
      21  1987  Hans Wester
      22  1988  Sven Höglund
      23  1988  Ebba Lagergren
      24  1988  Peter Modie
      25  1988  Lennart Poignant
      26  1989  Svante Järbur  

Guldklubba

  • Guldklubban är SGF:s högsta utmärkelse jämsides med Förtjänstmärket i guld. Guldklubban tilldelas högt förtjänta personer som - huvudsakligen på annat sätt än genom frivilliga insatser i SGF:s styrelse och liknande uppdrag - gjort golfsporten synnerligen stora tjänster. Instiftad 1978.

    1. Utdelade Guldklubbor 2010–
    2. 46  2015  Anna Nordqvist
      47  2015  Caroline Hedwall
      48  2015  Peter Hanson
      49  2016  Tommy Nordström
      50  2017  Torsten Hansson
      51  2017  Tobias Bergman

    3. Utdelade Guldklubbor 2001-2010
    4. 25  2001  Anders Nordlund
      26  2001  Sophie Gustafson
      27  2001  Carin Koch
      28  2002  Åke Skeppare
      29  2002  Pierre Fulke
      30  2002  Niclas Fasth
      31  2002  Jesper Parnevik
      32  2003  Bo Ericsson
      33  2004  Kärstin Ehrnlund-Strand
      34  2004  Ove Sellberg
      35  2005  Jörgen Ohlson
      36  2006  Fanny Sunesson
      37  2006  Robert Karlsson
      38  2006  Henrik Stenson
      39  2007  Mikael Sorling
      40  2008  Karl Axel Lunell
      41  2008  Mats Enquist
      42  2008  Per Adler
      43  2009  Ingrid Torines-Brandt
      44  2009  Arne Andersson
      45  2010  Peter Nordwall 

    5. Utdelade Guldklubbor 1991-2000
    6. 11  1992  Per-Ulrik Johansson
      12  1992  Mats Lanner
      13  1992  Anders Forsbrand
      14  1992  Helen Alfredsson
      15  1992  Catrin Nilsmark
      16  1993  Rolf Wirhed
      17  1993  Jan Blomqvist
      18  1995  Lars Granberg
      19  1995  Anders Janson
      20  1995  Annika Sörenstam
      21  1995  Pia Nilsson
      22  1997  Stig Persson
      23  1999  Lennart Andersson
      24  1999  Gösta Carlsson

    7. Utdelade Guldklubbor 1978-1990
    8. 1    1978  Sven Tumba
      2    1979  Nils Sköld
      3    1979  Douglas Brasier
      4    1979  Sven Nordström
      5    1979  Göran Zachrisson
      6    1983  Bengt Lorichs
      7    1984  Liv Wollin
      8    1986  Christer Lindberg
      9    1988  John Cockin
      10  1988  Liselotte Neumann

Erik Runfelt-medaljen

  • Vilka som tilldelas Erik Runfelt-medaljen bestäms av Guldklubben, som består av personer som tilldelats olika förtjänsttecken inom golfen.

    Ändamål: Att belöna/hedra en enskild person för insatser som haft stor betydelse för svensk golfsport, gärna med anknytning till vår sports långa och hedrande historia och den sportsmanship som utgör fundamentet för allt golfspel. Det kan vara en extraordinär spelarprestation – idrottslig världsklass – eller visad sportsmanship, en synnerligen hedrande ledargärning utöver vad som krävs för erhållande av Guldmärket eller Guldklubban, en innovation eller uppfinning, till exempel på ban-, instruktions- eller utrustningsområdet, författarskap eller journalistik med mera.

    CV för Erik Runfelt - kortversionen

    1. Utdelade medaljer 2000–
    2. 2000  HKH Prins Bertil (postumt)
      2003  Bengt Lorichs
      2004  Annika Sörenstam
      2005  Sven Tumba
      2006  Göran Zachrisson
      2012  Gösta Carlsson
      2013  Henrik Stenson
      2017  Pia Nilsson

Elitmärke

  • Elitmärket utdelas till elitspelare som uppnår 25 poäng enligt fastställd poängtabell. Märket berättigar till fritt spel på svenska banor.
    Instiftades 1940 och utdelades för första gången 1941.

    Nya urvalskriterier från och med 2006
    Den manliga spelare som vid något tillfälle uppnått topp 80 på världsrankingen eller topp 3 på SGF Golf Ranking erhåller elitmärket.
    Den kvinnliga spelare som vid något tillfälle uppnått topp 80 på världsrankingen eller vid något tillfälle uppnått topp 3 på SGF Golf Ranking erhåller elitmärket.
    Uppnå dessa positioner betyder att det finns både segrar och många andra topplaceringar på vägen dit.

    1. Utdelade Elitmärken 2011–
    2. 137  2011  Caroline Hedwall
      138  2012  Karin Sjödin
      139  2012  Jonas Blixt
      140  2012  Kristoffer Broberg
      141  2013  David Lingmerth
      142  2013  Pernilla Lindberg
      143  2016  Madelene Sagström

    3. Utdelade Elitmärken 2001-2010
    4. 124  2001  Christopher Hanell
      125  2001  Mikael Lundberg
      126  2005  Cecilia Ekelundh
      127  2005  Marlene Hedblom
      128  2005  Linda Wessberg
      129  2005  Carl Pettersson
      130  2005  Henrik Stenson
      131  2005  Richard S Johnsson
      132  2005  Peter Hanson
      133  2006  Johan Edfors
      134  2008  Louise Friberg
      135  2009  Anna Nordqvist
      136  2009  Alexander Norén

    5. Utdelade Elitmärken 1991-2000
    6. 92    1992  Per-Ulrik Johansson
      93    1992  Magnus Sunesson
      94    1992  Gunnar Mueller
      95    1993  Héléne Koch
      96    1994  Joakim Haeggman
      97    1994  Carin Hjalmarsson
      98    1994  Annika Sörenstam
      99    1994  Catrin Nilsmark
      100  1995  Gabriel Hjertstedt
      101  1995  Fredrik Lindgren
      102  1995  Robert Karlsson
      103  1995  Peter Hedblom
      104  1995  Mats Hallberg
      105  1995  Klas Eriksson
      106  1996  Mathias Grönberg
      107  1996  Maria Hjorth
      108  1997  Niclas Fasth
      109  1997  Charlotta Sörenstam
      110  1997  Pierre Fulke
      111  1997  Daniel Chopra
      112  1998  Jarmo Sandelin
      113  1998  Dennis Edlund
      114  1998  Patrik Sjöland
      115  1998  Pernilla Sterner
      116  1998  Sophie Gustafsson
      117  1999  Anna Berg
      118  1999  Olle Karlsson
      119  1999  Michael Jonzon
      120  2000  Fredrik Jacobsson
      121  2000  Åsa Gottmo
      122  2000  Mia Löjdahl
      123  2000  Adam Mednick 

    7. Utdelade Elitmärken 1981-1990
    8. 68  1982  Pia Nilsson
      69  1982  Per Andersson
      70  1982  Anders Johnsson
      71  1983  Marie Wennersten
      72  1984  Ove Sellberg
      73  1984  Gisela Linnér
      74  1984  Torbjörn Antevik
      75  1984  Magnus Persson
      76  1984  Anders Forsbrand
      77  1984  Göran Knutsson
      78  1984  Liselotte Neumann
      79  1985  Anna Oxenstierna
      80  1985  Mats Lanner
      81  1986  Helen Alfredsson
      82  1986  Per-Arne Brostedt
      83  1987  John Lindberg
      84  1987  Jesper Parnevik
      85  1987  Johan Ryström
      86  1988  Sofia Grönberg
      87  1988  Eva Dahllöf
      88  1988  Carl-Magnus Strömberg
      89  1989  Christian Härdin
      90  1989  Thomas Andersson
      91  1990  Mikael Högberg

    9. Utdelade Elitmärken 1941-1980
    10. 1    1941  Erik Runfelt
      2    1941  Carl Rydbeck
      3    1941  Stig Boström
      4    1941  Gunnar Edstrand
      5    1941  Karin Bauer
      6    1941  Hugo Runfelt
      7    1941  Hans Beck-Friis
      8    1941  Erik Bengtson
      9    1941  Sune Malmström
      10  1941  Elof Runfelt
      11  1941  Gunnar Peterson
      12  1941  Nancy Runfelt
      13  1942  Ferelith Widengren
      14  1942  Finn Sörvik
      15  1943  Elin Runfelt-Sjöblom
      16  1943  Rosa Runfelt-Ryberg
      17  1944  Ann-Kersti Swenson
      18  1944  Maud Röhss
      19  1946  Elis Werkell
      20  1949  Britt Mattsson
      21  1950  Margareta Warberg
      22  1950  Erik Röhss
      23  1950  Hans Thorstensson
      24  1951  G A Bielke
      25  1953  Annie Börjesson
      26  1954  Ola Bergqvist
      27  1954  Gertrud Ahlberg
      28  1954  Ingrid Schnack
      29  1955  Gunnar Carlander
      30  1955  Ann-Katrin Svensson
      31  1956  Lennart Leinborn
      32  1957  Rune Karlfeldt
      33  1959  Bengt Möller
      34  1959  P O Johansson
      35  1959  Göran Lindeblad
      36  1961  Marianne Bergengren
      37  1961  Birgit Forssman
      38  1962  Ann-Marie Brynolf
      39  1962  Johny Andersson
      40  1963  Claes Jöhncke
      41  1963  Liv Wollin
      42  1964  Göran Stenport
      43  1967  Cecilia Perslow
      44  1967  Johan Jöhncke
      45  1967  Hans Hedjerson
      46  1968  Magnus Lindberg
      47  1968  Louice Wingård
      48  1968  Nina Rehnqvist
      49  1968  Christina Nordström
      50  1968  Thure Holmström
      51  1969  Jan Rosell
      52  1973  Olle Dahlgren
      53  1973  Christina Westerberg
      54  1975  Jan Rube
      55  1975  Michael Örtegren
      56  1975  Monica Andersson
      57  1975  Anna Dönnestad
      58  1976  Hillewi Hagström
      59  1977  Göran Lundqvist
      60  1977  Monica Nordlund
      61  1977  Eva Cedervall
      62  1977   Mikael Sorling
      63  1978  Viveka Hoff
      64  1979  Kärstin Ehrnlund
      65  1980  Krister Kinell
      66  1980  Charlotte Montgomery
      67  1980  Björn Svedin  

Silvermärke

  • Tilldelas person som nedlagt ett mångårigt förtjänstfullt arbete inom den svenska golfsportens centrala organisation och/eller inomklubb. Instiftat 1971.

    1. Utdelade Silvermärken 2011–
    2. 271  2011  Bengt Lövdén Flommens GK
      272  2011  Marie Seleskog Mosjö GCC
      273  2011  Ola Welander Västerås GK
      274  2011  Lars-Göran Engström Gumbalde GK
      275  2011  Svante Larsson Suderbys GK
      276  2011  Ann Durlow Orust GK
      277  2011  Hans Sandebring Linköpings GK
      278  2011  Dan Lundgren Veckefjärdens GK
      279  2011  Anette Orav Övik GK
      280  2011  Owe Lindgren Skellefteå GK
      281  2011  Martin Svensson Fullerö GK
      282  2011  Ulf Ericsson Skellefteå GK
      283  2011  Stefan Ågren Halmstad GK
      284  2011  Lennart Ebbegren Säters GK
      285  2011  Björn Lundman Vassunda GK
      286  2011  Jan Lundell Ingarö GK
      287  2011  Kjell Nilsson Arninge GK
      288  2011  Unni Ericsson Ske GK
      289  2011  Jarl Krüger Hult/Mark GK
      290  2011  Thomas Waldenstedt Sand GC
      291  2011  Björn Gustavsson Landeryds GK
      292  2012  Willgodt Bokhede Lerjedalens GK
      293  2012  Kerstin Kringsberg Kristinehamn GK
      294  2012  Bo Gullnes Nicklastorps GK
      295  2012  Anders K Pettersson Örnsköldsviks GK Puttom
      296  2012  Stefan Westermark Luleå GK
      297  2012  Allan Fjellvind Haparanda GK
      298  2012  Kerstin Rydström Gällivare-Malmbergets GK
      299  2013  Kjell Fasth Borås GK
      300  2013  Ralph Håkanson Lysegårdens GK
      301  2013  Jan Gunnar Forsblad Sand GC
      302  2013  Jens Åberg Sölvesborgs GK
      303  2013  Jan Lindberg Bollnäs GK
      304  2013  Leif Hillding Örebro City G&CC
      305  2013  Guy Eriksson Björklidens GK
      306  2013  Sune Moberg Karlstad GK
      307  2013  Lena Broberg Alingsås GK
      308  2013  Christina Rodman Rya GK
      309  2013  Mats Jansson Carlskrona GK
      310  2013  Björn Lager Sölvesborgs GK
      311  2014  Sven-Erik Henriksson Ängsö GK
      312  2014  Leif A Nilsson Eslövs GK
      313  2014  Tage Nordkvist Kils GK
      314  2014  Sven-Erik Jonsson Kristinehamns GK
      315  2014  Cermit Bäcklund Kils GK
      316  2014  Jan Brännström Chalmers GK
      317  2014  Jörgen Ödfjäll Kallfors GK
      318  2014  Margareta Bjällvinger Hammarö GK
      319  2014  Karl-Erik Jonsson Bollnäs GK
      320  2014  Birgitta Andersson Lannalodge Golfresort
      321  2014  Kjell Wängelin Sollentuna GK
      322  2014  Bertil Rosvall Stockholms GK
      323  2014  Hans Ohlsson Växjö GK
      324  2014  Lisa Miller Kalmar GK
      325  2014  Hans Pettersson Kalmar GK
      326  2014  Lars Nordin Gripsholms GK
      327  2015  Curt Forsman Skerike GK
      328  2015  Majvor Wilson Surahammars GK
      329  2015  Kristina Carlo Eksjö GK
      330  2015  Jan-Olof Olsson Vellinge GK
      331  2015  Maggie Käll-Bohman Söderhamns GK
      332  2015  Lars Bellman Örebro City G&CC
      333  2015  Robert Ekenberg Hudiksvalls GK
      334  2015  Karl-Erik Smedetun Arvidsjaurs GK
      335  2015  Adrian Bordeianu Umeå GK
      336  2015  Mats Karlsson Rydö GK 
      337  2015  Sten-Erik Ohlsson  Örebro City G&CC
      338  2015  Jan-Erik Falk  Onsjö GK
      339  2016  Kjell Kristiansson  Falkenbergs GK
      340  2016  Jan Ställborn  Landeryds GK
      341  2016  Göran Persson  Forsgårdens GK
      342  2016  Leif Thuresson  Gullbringa G&CC
      343  2016  Lief Jurefalk  Karlstad GK
      344  2016  Anna-Karin Jurefalk  Karlstad GK
      345  2016  Ole Skarin  Sigtuna GK
      346  2016  Roger Skanser Skerike GK
      347  2016  Kaj Stenberg Barsebäck GCC
      348  2016  Rolf Johansen Ulricehamns GK
      349  2016 Åke  Leufstedt Ulricehamns GK
      350  2016  Lars Hörnell 
      351  2016  Anders Jonsson
      352  2016  Catarina Florén
      353  2016  Per-Erik Florén, 
      354  2016  Jörgen Jarnryd, Torreby GK
      355  2017  Eie Landquist, Säters GK
      356  2017  Ingemar Kask, Läckö GK
      357  2017  Ann-Charlotte Sund Persson, Lannalodge
      358  2017  Jens Zander, Wäsby GK
      359  2017  Olof Palmlund, Särö GC
      360  2017  Michael Sahlin, Billeruds GK
      361  2017  Leif Danielsson, Falkenbergs GK
      362  2017  Magnus Göransson, Mälarö GK Skytteholm
      363  2017  Tord Gustafson, Skellefteå GK
      364  2017  Margaretha Haglund, Mjölkeröds GK

    3. Utdelade Silvermärken 2001-2010
    4. 116  2001  Bo Möller Varbergs GK
      117  2001  Gert Ahlqvist Flädje GK
      118  2001  Jan Skotte Trosa GK
      119  2001  Christer Bergfors Ronneby GK
      120  2001  Marie-Louise Månsson Albatross GK
      121  2001  Margaretha Lundahl Örebro GK
      122  2001  Per Olof Bjärenäs Haverdals GK
      123  2001  Marit Persson Kristianstad GK
      124  2001  Lars Rodenstam Falsterbo GK
      125  2001  Walter Danewid Lunds Akademiska GK
      126  2001  Anita Torstensson Trelleborgs GK
      127  2001  Rolf Bondesson Landskrona GK
      128  2001  Bengt Leffler Mälarö GK Skytteholm
      129  2001  Peter Nordwall Bro-Bålsta GK
      130  2001  Leif Ledmyr Lidingö GK
      131  2002  Steffan Söör Sigtunabygdens GK
      132  2002  Per-Uno Unosson Kumla GK
      133  2002  Elisabeth Engstrand Upsala GK
      134  2002  Göte Jensen Uddevalla GK
      135  2002  Göran Wessberg Forsbacka GK
      136  2002  Lars Liesén Färgelanda GK
      137  2002  Jan Wallgren Orust GK
      138  2002  Bo Holmgren Ekarnas GK
      139  2002  Bo Bäckman Tjörns GK
      140  2002  Olle Roos Linköpings GK
      141  2002  Anders Råstock Ängsö GK
      142  2002  Ola Ahlstrand Älmhults GK
      143  2002  Mats Linder Salsta GK
      144  2002  Sven-Erik Boström Timrå GK
      145  2002  Klas Löfgren Timrå GK
      146  2002  Ulf Axelson Österhaninge GK
      147  2002  Börje Rangnitt Bro-Bålsta GK
      148  2002  Olle Engström Nora GK
      149  2002  CG-Sandin Drottningholms GK
      150  2002  Ulf Geijerman Haninge GK
      151  2002  Mattias Sjögren Arlandastad GK
      152  2003  Britt Hogenstedt Luleå GK
      153  2003  Ingrid Torines-Brandt Ågesta GK
      154  2003  Håkan Dahlman Mora GK
      155  2003  Egon Håkanson Drottningholms GK
      156  2003  Lennart Gillemo Halmstad GK
      157  2003  Göran K Johansson Stora Lundby GK
      158  2003  Bertil Gustafsson Karlshamns GK
      159  2003  Ture Svensson Sölvesborgs GK
      160  2003  Anders Runfelt Lidingö GK
      161  2004  Leif Orth Växjö GK
      162  2004  Leif Pinéus Delsjö GK
      163  2004  Bengt Johansson Torsby GK
      164  2004  Stefan Wiiand Askersunds GK
      165  2004  Göte Emilsson Billingens GK
      166  2004  Per Karlsson Trollhättans GK
      167  2004  Kjell Herlevsson Luleå GK
      168  2004  Klas Moberg Strängnäs GK
      169  2004  Rolf Kvist Eskilstuna GK
      170  2004  Christian Axell Troxhammar GK
      171  2004  Bertil Elisson Norrköpings GK
      172  2004  Karl-Wilhelm Hansen Lidköping GK
      173  2004  Erik Åkerlund Östersund-Frösö GK
      174  2004  Anders Wasberg Enköpings GK
      175  2004  Jochum Söderström Täby GK
      176  2004  Lars Lundström Araslövs GK/Kristianstads GK
      177  2004  Kaj Wagland Landeryds GK
      178  2005  Karl-Erik Bergström Visby GK
      179  2005  Conny Eckervald Köpings GK
      180  2005  Nils-Erik Witteberg Hagge GK
      181  2005  Mats Lindevall Timrå GK
      182  2005  Göran Nordblom Halmstad GK
      183  2005  Arne Jönsson Lyckorna GK
      184  2005  Margit Grahn Norrmjöle GK
      185  2005  Håkan Herne Ekerum GK
      186  2005  Inge Selberg Norrköpings GK
      187 2005  Mats Sjöblom Timrå GK
      188 2005  Sten Forsberg Lidingö GK
      189 2006  Violet Hellberg Persson Eslövs GK
      190 2006  Mats Widén Funäsdalsfjällens GK
      191 2006  Tord Krokström Hudiksvalls GK
      192 2006  Anders Eriksson Gustavsviks GK
      193 2006  Leif Burwall Luleå GK, Piteå GK
      194 2006  Anders Engdahl Nyköpings GK
      195 2006  Jöns-Åke Göransson Örnsköldsviks GK Puttom
      196 2006  Sören Johansson Götaström GK
      197 2006  Lena Edman Hooks GK
      198 2007  Hans Wiklund Gotska GK
      199 2007  Inga Lill Norlin Sollentuna GK
      200 2007  Birgitta Eriksson Nyköpings GK
      201 2007  Bengt-Göran Nilsson Västerås GK
      202 2007  Leif Andersson Torreby GK
      203 2007  Jan Ohlin Ullna GC
      204 2007  Jan-Olof Bengtsson Linköpings GK
      205 2007  Håkan Edvardsson Flädje GK
      206 2007  Kenneth Grahn Glasrikets GK
      207 2007  Knut Sörensen Gällivare-Malmbergets GK
      208 2007  Gerd Olsson Bäckavattnets GK
      209 2007  Egon Svensson Marks GK
      210 2007  Christer Palmborg Lindö GK
      211 2007  Håkan Stålbro Karlstad GK
      212 2007  Hans Grandin Säters GK
      213 2007  Ove Olsson Falkenbergs GK
      214 2007  Ann-Christine Conradsson Orust GK
      215 2008  Yvonne Larsson Visby GK
      216 2008  Joakim Alström Timrå GK
      217 2008  Eva Fastén Olandsbyggdens GK
      218 2008  Åke Dahlgren Sofiedals GK
      219 2008  Bengt Hammarstedt Perstorp GK
      220 2008  Iris Wikström Kalix GK
      221 2008  Håkan Forsberg Högbo GK
      222 2008  Claes Friberg Ronneby GC
      223 2008  Bengt Pettersén Falun/Borlänge GK
      224 2008  Marianne Carlberg Mariestads GK
      225 2008  Karl-Gustaf Sandberg Sundsvalls GK
      226 2008  Bertil Nordkvist Härnösand GK
      227 2008  Gun Nilsson Lidingö GK
      228 2008  Bengt-Ove Andersson Gävle GK
      229 2009  Jan Hansson Arvika GK
      230 2009  Gunnar Askehall Ulricehamns GK
      231 2009  Bengt Malmqvist Slite GK
      232 2009  Sören Andersson Roslagens GK
      233 2009  Ulf Andersson Trummenäs GK
      234 2009  Leif-Gunnar Stenlund Piteå GK
      235 2009  Thorsten Hellmark Kårsta GK
      236 2009  Jan Sjöö Linde GK
      237 2009  Åke Ljungqvist Enköpings GK
      238 2009  Håkan Forsberg Abbekås GK
      239 2009  Karin Wiman Enköpings GK
      240 2009  Rolf Steen Varbergs GK
      241 2009  Rolf Olsson Bosjökloster GK
      242 2009  Thore Wernol Salems GK
      243 2009  Patrik Nilsson Rydö GK
      244 2009  Ingvar Orrelid Kungsbacka GK
      245 2009  Ronnie Salomonsson Nyköpings GK
      246 2009  Rui de Sousa Wittsjö GK
      247 2009  Kenneth Skårud Linde GK
      248 2010  Jack Åström Täby GK
      249 2010  Anders Walldow Gränna GK
      250 2010  Ulf Kindblom Isaberg GK
      251 2010  Nils Billing Skogaby GK
      252 2010  Kerstin Allert Vreta Kloster GK
      253 2010  Ulf Påhlsson Falun-Borlänge GK
      254 2010  Christer Karlsson Skövde GK
      255 2010  Hans Ström Gävle GK
      256 2010  Hans Johansson Albatross GK
      257 2010  Lars Pettersson Ulriksdal GK
      258 2010  Bo Nilsson Nynäshamn GK
      259 2010  Lars-Göran Eriksson Ingarö GK
      260 2010  Torsten Strandberg Härnösands GK
      261 2010  Hasse Lundgren Eksjö GK
      262 2010  Lars Gräns Vetlanda GK
      263 2010  Barbro Olofsson Nora GK
      264 2010  Irena Otto Gustavsviks GK
      265 2010  Harry Herrgård Askersunds GK
      266 2010  Håkan Andersson Skövde GK
      267 2010  Jan Linder Billingens GK
      268 2010  Dan Nilsson Trollhättans GK
      269 2010  Per Lindgren Edenhof GK
      270 2010  Benny Larsson Boa Olofström GK 

    5. Utdelade Silvermärken 1991-2000
    6. 30    1991  Kåre Månson Östersund-Frösö GK
      31    1991  Sixten Söderberg Kalmar
      32    1992  Ivan Lundström Söderhamns GK
      33    1992  Claes Rube Rya GK
      34    1992  Marianne Johansson Ärila GK
      35    1992  Sten Wennlo Saab-Ana
      36    1992  Lars Ljunglöf Södertälje GK
      37    1992  Jan Scott Torshälla GK
      38    1992  Per-Olof Andersson Katrineholm
      39    1992  Gunnar Öst Täby GK
      40    1993  Lars Tigerberg F6 GK
      41    1993  Bo Öster Mariestads GK
      42    1993  Bo Häägg Delsjö GK
      43    1993  Stig R Welin Albatross
      44    1993  Nils-Olof Fernulv Växjö
      45    1993  Börje Stenler Varbergs GK
      46    1994  Gunnar Bergström Katrineholms GK
      47    1994  Anders Paulsson Bäckavattnets GK
      48    1994  Per Malmrup Kristianstad
      49    1994  Carl Jephson Carlskrona GK
      50    1994  Jan Rabe Laholms GK
      51    1994  Lennart Jerlebo Halmstad GK
      52    1994  Åke Fäldt Mark
      53    1994  John Forsell Karlshamns GK
      54    1994  Lars-Erik Karlsson Hooks GK
      55    1994  Lotta Karlsson Hooks GK
      56    1994  Stig Sandell Tobo
      57    1995  Ingrid Larsson Bollnäs GK
      58    1995  Jan Hansson Hofors GK
      59    1995  Bo Wallgren Högbo GK
      60    1995  Tage Bjuredahl Hökensås
      61    1995  Stig Wernmo Ryfors
      62    1995  Lars Högstedt Falkenbergs GK
      63    1995  Anne Marie Nordblom Halmstad GK
      64    1995  Nils-Erik Södergren Lyckorna GK
      65    1995  Hans Lundberg Fjällbacka GK
      66    1995  Tore Bryneholt Sundsvall
      67    1995  Barbro Tjernberg Härnösands GK
      68    1995  Marianne Persson Forsgårdens GK
      69    1995  Arne Willerman Mosjö G&CC
      70    1995  Gun Waltersson Strömstads GK
      71    1995  Thomas Löjdahl Kristianstad
      72    1995  Hannes Båth Gullbringa G&CC
      73    1995  Einar Ryn Linköpings GK
      74    1995  Håkan Thörnholm Linköpings GK
      75    1995  Lars Wolff Wittsjö GK
      76    1995  Sven A Svennberg Ågesta GK
      77    1996  Ingvar Rönnbäck Ängsö GK
      78    1996  Bo Ericsson Saxå GK
      79    1996  Per Erlandsson Falsterbo GK
      80    1996  Bo Malmborg Upsala GK
      81    1996  Göran Bolander Enköpings GK
      82    1996  Bertil Wiman Ågesta GK
      83    1996  Per-Axel Brommesson Djursholms GK
      84    1997  Nils Bergström Isabergs GK
      85    1997  Rolf Krull Kumla GK
      86    1997  Asta Holm Södertälje GK
      87    1997  Roy Syle Göteborgs GK
      88    1997  Per Forsberg Eskilstuna GK
      89    1997  Bo Lindström Viksjö GK
      90    1997  Tommy Lindelöf Ågesta GK
      91    1998  Lena Joelsson Karlskoga GK
      92    1998  Bengt Samuelsson Ringenäs GK
      93    1998  Edo Arvidsson Nickalstorps GK
      94    1998  Jan-Åke Olofsson Nora GK
      95    1998  Gunnar Fagerlund Söderhamns GK
      96    1998  Ulf Carlsson Piteå GK
      97    1998  Sven Olof Eriksson Rättviks GK
      98    1998  Barbro Nilsson Oskarshamns GK
      99    1999  Anne-Marie Kjellgren-Evertsson Skövde GK
      100  1999  Hiller Skoog Viksjö GK
      101  1999  Harald Haegermark Viksjö GK
      102  2000  Harald Ordell Köpings GK
      103  2000  Björn Möller Enköpings GK
      104  2000  Ann Halvorsen Upsala GK
      105  2000  Ola Westerlund Piteå GK
      106  2000  Per Olof Ekdala Skepparslövs GK
      107  2000  Gösta Lundholm Kungsbacka GK
      108  2000  Birgitta Westberg Visby GK
      109  2000  Lars Strömbäck Åtvidabergs GK
      110  2000  Lars-Gunnar Fråhn Borås GK
      111  2000  Per Erik Grönvall Varbergs GK
      112  2000  Bertil Lundberg Landskrona GK
      113  2000  Roland Lundgren Lycksele GK
      114  2000  Sven-Erik Uhlin Borås GK
      115  2000  Göran Lindahl Ulricehamns GK  

    7. Utdelade Silvermärken 1971-1990
    8. 1    1971  Hans Bohn Falsterbo GK
      2    1971  Ture Bruce Landskrona
      3    1971  Tore Dahlström Upsala
      4    1971  Klas Ringius Falsterbo GK
      5    1971  Widar Weibull Mölle
      6    1972  Folke Sjöstedt Eskilstuna GK
      7    1972  Lars Ågren Halmstad GK
      8    1974  Lars Nathorst-Westfelt Södertälje GK
      9    1975  Sven Möller Falkenberg
      10  1976  Erik Torudd Lunds Akademiska GK
      11  1977  Karl-Axel Ramnerö Falsterbo GK
      12  1979  Helmer Reveman Örebro GK
      13  1981  Nils Erik Andersson Flommen
      14  1982  Gunnar Nobel Härnösands GK
      15  1982  John-Fredrik Dymling Lunds Akademiska GK
      16  1982  Johan Lachman Ystad GK
      17  1982  Jan Sederholm Rya GK
      18  1982  Birgit Håkansson Göteborg GK
      19  1983  Gunnar Stalin Flommens GK
      20  1985  Sven Verner Carlsson Djursholm GK
      21  1986  Hans Hydbom Eslövs GK
      22  1987  Valter Thomé Kristianstad GK
      23  1987  Gustav Lindblad Ärila GK
      24  1988  Bertil Wissinger Eksjö GK
      25  1988  Alice Stålberg Eskilstuna GK
      26  1989  Ragnar Lidhage Borås GK
      27  1990  Björn Sjöström Ljunghusens GK
      28  1990  Nils Egelius Finspångs GK
      29  1990  Jan Krüger Gullbringa G&CC  

Silverplakett

  • Tilldelas enskild person som på ett förtjänstfullt sätt verkat för golfsportens främjande eller spelskicklighetens höjande eller på annat sätt gjort sig förtjänt av Golfförbundets erkänsla

    För att få plaketten krävs cirka 10 års arbete på någon av de tunga posterna i en klubbstyrelse eller avgörande insatser vid bildande av klubb samt byggande av bana. Styrelsen delar ut belöningen efter namnförslag från klubbarna. Instiftad 1940.

    1. Utdelade Silverplaketter 2011–
    2. 2011  Aaen Bente Mjölkeröd GK
      2011  Carlsson Jimmy Ljungarnas GK
      2011  Dahlin Lennart Slite GK
      2011  Jönsson Bengt Arninge GK
      2011  Månsson Olle Allerum GK 
      2011  Raunås Mats Ljungarnas GK
      2011  Winberg Ronny Täby GK 
      2012  Bergh Samuel Hässlegården GK 
      2012  Huzell Leif Marks GK 
      2012  Johansson Bengt Marks GK 
      2012  Perulf Thomas Falsterbo GK
      2013  Bergström Eric Gotska GK
      2013  Andersson George Hooks GK
      2013  Höglund Stig Karlstad GK
      2013  Bjällvinger Margareta Hammarö GK 
      2013  Wängelin Kjell Sollentuna GK 
      2013  Lantz Christer Ryfors GK
      2013  Freudenthal Peter Visby GK
      2014  Axelsson Kjell Kalmar GK
      2014  Jörgensen Klas Mölle GK 
      2014  Johamn Bengt Alvesta GK
      2014  Bjuggren Magnus Värnamo GK
      2014  Nordholm Bert Lagans GK
      2015  Bergman Christina Ljusterö GK
      2016  Sahlsten Björn Mölle GK 

    3. Utdelade Silverplaketter 2001-2010
    4. 2001  Axgården Tomas Rydö GK 
      2001  Bromée Anders Ronneby GK 
      2001  Ernström Rolf Härnösands GK 
      2001  Hörnesten Björn Viksjö GK
      2001  Isaksson Bo Ronneby GK 
      2001  Johansson Gun-Britt Karlskoga GK
      2001  Johansson Sune Ronneby GK 
      2001  Lundgren Magnus Upsala GK 
      2001  Skoog Christer Emmaboda GK 
      2001  Strandberg Jan-Bertil Värnamo GK 
      2001  Strandberg Torsten Härnösands GK 
      2001  Törn Yngve Värnamo GK 
      2001  Widmark Per-Johan F5 GK 
      2001  Åhsberg Jane Emmaboda GK
      2002  Andersson Zaine Ryfors GK 
      2002  Arnshed Henry Tegelberga GK
      2002  Borg Roger Karlskoga GK
      2002  Engstrand Brita Hulta GK 
      2002  Ericsson Jan-Olof Alvesta GK
      2002  Eriksson Anders Askersunds GK 
      2002  Forssman Birgit Falsterbo GK
      2002  Frennemo Lennart Stenungsund GK
      2002  Johansson Sigurd Tegelberga GK
      2002  Jonsson Torbjörn Karlskoga GK
      2002  Jönsson Arne Lyckorna GK 
      2002  Nilsson Ronald Sala GK
      2002  Yngve Kent Tjörns GK
      2003  Lindqvist Ove Kumla GK
      2003  Petterson Glenn Assartorps GK
      2003  Öhlund Birgitta Ulriksdals GK
      2004  Gavelin Björn Umeå GK
      2004  Hansson Jan Arvika GK
      2004  Johansson Jan-Eric Sunne GK
      2004  Nilsson Alf Snöå GK 
      2004  Nyman Lars Vasatorps GK
      2004  Stenström Magnus Kristinehamns GK
      2004  Sundby Christian Lundsbergs GK 
      2004  Wikström Gunnar Arvidsjaurs GK
      2005  Eriksson Birgitta Nyköpings GK 
      2005  Eriksson Rune Ronneby GK
      2005  Frick Thomas Falsterbo GK
      2005  Nilsson Gunnar Sölvesborgs GK
      2005  Nylund Knut Mora GK
      2005  Svensson Stig-Åke Gumbalde GK 
      2005  Westman Staffan Katrineholms GK
      2005  Zagerholm Leif Ronneby GK
      2006  Forsberg Håkan Högbo GK 
      2006  Johansson Kenneth Färgelanda GK 
      2006  Patriksson Margareta Forshaga GK 
      2006  Stille Leif Söderåsens GK
      2007  Clang Mats Malungs GK
      2007  Ehrlin Jan Tranås GK 
      2007  Eriksson Stina Rättviks GK
      2007  Grönqvist Ulf Saxnäs GK 
      2007  Jurefalk Anna-Karin Karlstad GK
      2007  Järbur Gudrun Lyckorna GK
      2007  Larsson Kaicy Karlstad GK
      2007  Lindsjö Bengt Nässjö GK 
      2007  Modéer Bengt Falsterbo GK 
      2007  Strömberg Sören Karlstad GK
      2007  Svensson Egon Marks GK 
      2007  Ternert Rolf Arvidsjaurs GK
      2008  Ebbegren Lennart Säters GK
      2008  Häglund Sigvard När GK
      2008  Johnsson John Troxhammars GK
      2008  Magnusson Kenneth Glasrikets GK
      2008 Norman Jöran Säters GK
      2008  Sommar Börje Furudals-Bruks GK
      2008  Thörnroos Roland Visby GK
      2008  Waltré Ulf Täby GK 
      2008  Runnberg Nils S:t Arild GK 
      2009  Andersson Sune Flens GK
      2009  Christiansson Hans Torekovs GK 
      2009  Eriksson Morgan
      2009  Florén Catarina Lyckorna GK
      2009  Haglund Margareta Mjölkeröd GK 
      2009  Karlsson Sylve När GK 
      2009  Lagergréen Claes Stenungsunds GK 
      2009  Nilsson Bertil Tegelberga GK
      2009  Noren Vidar Flens GK 
      2009  Petterson Lennarth Rydö GK
      2009  Wessman Åke Västervik GK
      2009  Hansson Ebbe Eslövs GK
      2009  Wulff Lars-Göran Eslövs GK 

    5. Utdelade Silverplaketter 1991-2000
    6. 1991  Bodevik Sven Falun-Borlänge GK
      1991  Dunge Per Tobo GK
      1991  Ehrensvärd Fredrik Ölands GK
      1991  Ekdala Per Olof Östra Göinge GK
      1991  Engdahl Anders Ärila GK
      1991  Grönberg Henry Falköpings GK
      1991  Hörnfeldt Olle Ärila GK
      1991  Johnson Stefan Eksjö GK 
      1991  Jonsson Agneta Täby GK 
      1991  Juthage Åke Rättviks GK 
      1991  Persson Kent Marks GK 
      1991  Wernmo Stig Falköpings GK
      1992  Dahlbom Weine Ljunghusens GK
      1992  Hedberg P.G Sofiedals GK
      1992  Helmer Clas Högbo GK
      1992  Högberg Ingvar Högbo GK
      1992  Höglund Sven Högbo GK 
      1992  Karlsson Ronny Sollentuna GK
      1992  Krull Rolf Kumla GK
      1992  Lamberg Roland Bedinge GK
      1992  Lindcrantz Maj Ljunghusens GK
      1992  Ljungberg Bertil Högbo GK
      1992  Lundström Kaj Bedinge GK
      1992  Löfnäs Ingemar Leksands GK
      1992  Myrup Bengt Ljunghusens GK
      1992  Nordqvist Bertil Wermdö GCC
      1992  Seifert Torbjörn Ljunghusens GK
      1992  Sikström Per Olof Båstad GK
      1992  Tufvesson Nils Johan Båstad GK 
      1992  Åberg Gunnar Ljunghusens GK
      1993  Abrahamsson Johan Karlshamn
      1993  Björkström Jan Erik Lidingö GK
      1993  Carlsson Sven Laholms GK
      1993  Eckervald Conny Korslöts GK
      1993  Guldstrand Per Ystad GK
      1993  Israelsson Arne Björkhagens GK
      1993  Jacobsson Ulf Mölle GK
      1993  Jernberg Christer Skaftö GK
      1993  Johnstone David Lidingö GK
      1993  Lindberg Jan Bollnäs GK
      1993  Lundahl Margaretha Örebro GK 
      1993  Magnusson Björn Fagersta GK 
      1993  Mohlin Stellan Wermdö GCC 
      1993  Nilsson Jan Erik Sollefteå Långsele GK
      1993  Näslund Nils Erik Bollnäs GK
      1993  Rosenkvist Bertil Kristianstad GK
      1993  Söderbäck Börje Bollnäs GK 
      1994  Alm Carl Erik Ågesta GK
      1994  Andén Mats Perstorps GK
      1994  Andersson Göran Bäckavattnets GK
      1994  Bergfors Christer Ronneby GK 
      1994  Diedrichs Per Johan Laholms GK
      1994  Eklander Kurt Sollentuna GK
      1994  Ekström Rune Åtvidabergs GK
      1994  Evergren Stig Olofströms GK 
      1994  Gustafsson Hans Täby GK
      1994  Gustafsson Kjell Bäckavattnets GK
      1994  Hansson Richard Halmstad GK
      1994  Hultström Åke Ängsö GK
      1994  Hässler Lars Halmstad GK
      1994  Jonsson Jan Olov Lagans GK
      1994  Karlsson Per Trollhättans GK
      1994  Kvist Rolf Eskilstuna GK
      1994  Lindelöw Bodil Ljunghusens GK
      1994  Ljungnér Sten Halmstad GK
      1994  Nehrer Sven Olof Ängsö GK
      1994  Nilsson Stig Perstorps GK 
      1994  Nordén Britt Louise Rydö GK
      1994  Olofsson Ing Marie Torshälla GK 
      1994  Olsson Ove Flädje GK
      1994  Persson Per Axel Ängelholms GK
      1994  Pragert Bert Halmstad GK
      1994  Rapp Stig Arne Sigtunabygdens GK
      1994  Simre Jan Erik Ängelholms GK
      1994  Skeppare Åke Sigtunabygdens GK
      1994  Skjöldebrand Ewa Halmstad GK 
      1994  Torstendahl Sören Ågesta GK 
      1994  Tovstedt Leif Rydö GK
      1994  Wanner Carl Erik Ågesta GK
      1994  Wiberg Björn Söderåsens GK
      1994  Wikberg Gösta Ågesta GK 
      1994  Ågren Bo Falun-Borlänge GK
      1995  Ahlström Bo Hässleholms GK
      1995  Carlsson Gert Nicklastorps GK
      1995  Ekdahl Thomas Flommens GK
      1995  Ekström Gunnar Ängsö GK
      1995  Ericsson Sture Fullerö GK 
      1995  Grönberg Lars Västerås GK
      1995  Jacobsson Bengt Linköpings GK
      1995  Johansson Bertil Linköpings GK
      1995  Kästel Lennart Karlstad GK
      1995  Nilsson Ingvar Haverdals GK 
      1995  Nilsson Olle Alvesta GK
      1995  Norda Sverre Carlskrona GK
      1995  Norderfors Per Ätradalens GK
      1995  Nyberg Jan Enköpings GK
      1995  Otter von Carsten Wiredaholms GK
      1995  Perzon Bengt Söråkers GK
      1995  Roos Olof Linköpings GK 
      1995  Rothelius Staffan Strömstad GK
      1995  Samuelsson Sverker Borås GK
      1995  Skoglund Mats Leksands GK 
      1995  Skoog Henrik Karlskoga GK 
      1995  Tell Sven R Motala GK
      1995  Uhlin Sven-Erik Borås GK
      1995  Wahlquist Axel Linköpings GK
      1996  Andersson Sven-Olov Tobo GK
      1996  Bjälesjö Olof Tobo GK 
      1996  Ekström Lars Nybro GK
      1996  Gustafsson Bertil Karlshamns GK 
      1996  Johansson Mats Marks GK
      1996  Kjaell B.Åke Lunds Akademiska GK
      1996  Ljunggren Tommy Bedinge GK
      1996  Mårtensson Bo Östersund-Frösö GK 
      1996  Nilsson Margareta Nybro GK 
      1996  Sterner Håkan Nybro GK
      1996  Tegstam Georg Alingsås GK 
      1996  Warme Håkan Nybro GK
      1997  Andersson Lennart Sollefteå GK
      1997  Axelsson Kjell Kalmar GK
      1997  Björklund Henry Bråvikens GK
      1997  Björklund Håkan Växjö GK
      1997  Carlsson Gösta Barsebäck GCC 
      1997  Claesson Göran Mälarö GK Skytteholm
      1997  Franzén Lillian Älmhults GK 
      1997  Hjort Lars Åke Flommens GK
      1997  Jansson Bertil Täby GK
      1997  Lanner Kerstin Stjernfors GK
      1997  Nilsson Billy Tobo GK
      1997  Rundqvist Birgit Tobo GK
      1997  Strindlund Evert Sollefteå GK
      1997  Thell Aina Söderåsens GK 
      1997  Unefäldt Gösta Strömstad GK
      1998  Adén Peter Hammarö GK
      1998  Almroth Leif Nybro GK
      1998  Andersson Bertil Karlstad GK
      1998  Andersson Stig Götaströms GK 
      1998  Bendt Per-Anders Laholms GK 
      1998  Björkman Johnny Gustavsviks GK 
      1998  Blom Harald Bäckavattnets GK
      1998  Eksell Jan Eksjö GK
      1998  Fagerlund Tony Bäckavattnets GK
      1998  Grange Tomas Bäckavattnets GK
      1998  Karlsson Rune F5 GK
      1998  Lindholm Anders Eksjö GK
      1998  Mathiasson Olof Vasatorps GK 
      1998  Mohlin Bertil Eksjö GK
      1998  Myrgren Mattias Bosjökloster GK
      1998  Nilsson Carl-Axel Tobo GK
      1998  Nilsson Nils Oskarshamns GK 
      1998  Olsson Rolf Bosjökloster GK
      1998  Strandman Tommy Kalmar GK
      1998  Söör Steffan Sigtunabygdens GK 
      1998  Walldow Anders Gränna GK
      1998  Wiberg Catharina Stora Lundby GK
      1999  Adolfsson Ingvar Isabergs GK 
      1999  Brantberg Anders Falsterbo GK
      1999  Edman K-G Hooks GK
      1999  Fredriksson Rune Albatross GK
      1999  Fredriksson Sven Linde GK
      1999  Hedelin Harry Karlskoga GK
      1999  Johansson Kenneth Ulricehamns GK
      1999  Kindblom Ulf Isabergs GK
      1999  Lundman Björn Vassunda GK
      1999  Ottosson Bernt Isaberg GK
      1999  Ottosson Solveig Isaberg GK
      1999  Persson Inger Forshaga GK
      1999  Porin Gunnar Fullerö GK
      1999  Sjöland Bernt Isaberg GK
      1999  Ström Hans Gävle GK 
      1999  Söderlund Per Isaberg GK
      1999  Tamker Stig Viksjö GK
      1999  Widing Kenth Ängsö GK 
      2000  Bergkvist Nils Wermdö G&CC
      2000  Dybeck Clarence Wermdö G&CC
      2000  Engström Bo Drottningholms GK
      2000  Enström Peter Wermdö G&CC 
      2000  Holmer-Rothstein Elisabeth Kalmar GK
      2000  Joelsson Sven-Olof Karlskoga GK 
      2000  Järnehag Gertrud Ågesta GK
      2000  Lindberg Gunnar Köpings GK
      2000  Lundström Lars Kristianstads GK
      2000  Marklund Ove Piteå GK
      2000  Salegård Jarl Tjörns GK
      2000  Viklund Mats Piteå GK
      2000  Åberg Ulf Piteå GK
      2000  Öhrn-Mattson Eva Åkagårdens GK

    7. Utdelade Silverplaketter 1941-1990
    8. 1941  Bauer Gunnar Falsterbo GK
      1941  Hester William Falsterbo GK 
      1941  Lindberg Henry Stockholms GK
      1941  Nobel Ludvig Båstad GK
      1941  Persson Andrew Göteborgs GK
      1941  Pfeiff Gustav Halmstad GK
      1941  Rising Gunnar Stockholms GK
      1941  Roberts Ted Stockholms GK
      1941  Sundblom Rafael Stockholms GK
      1941  Tisell Gunnar Stockholms GK 
      1941  Wendel Georg Göteborgs GK 
      1942  Palmstierna Otto Kristianstad GK
      1943  Brahme Leonard Norrköpings GK
      1943  Hemberg Per Lidingö GK
      1943  Hérnod Torsten Lidingö GK
      1943  Setterberg Viktor Göteborgs GK
      1943  Törnsten Tor Göteborgs GK
      1945  Tranchell C F Falsterbo GK
      1949  Bohmansson Gösta Örebro GK
      1949  Helén Martin Västerås GK 
      1950  Wallenborg Axel Stockholms GK
      1952  Ehrnfors Torsten Kristianstad GK
      1954  Dalman Gösta Båstad GK
      1954  Dodd Jimmy Djursholms GK 
      1954  Fahleson Axel Stockholms GK 
      1954  Gumpert Nils Saltsjöbadens GK
      1955  Behring Ivar Västerås GK 
      1955  Jagenburg Hans Borås GK
      1955  Janzon Elliz Stockholms GK
      1955  Schéle Yngve Halmstad GK 
      1956  Crafoord Holger Lunds Akademiska GK
      1956  Nordström Sven Halmstad GK 
      1957  Holmquist Bengt Sundsvalls GK
      1957  Jeansson Ragnar Kalmar GK
      1957  Nilsson Olof Borås GK
      1957  Sandegård Karl Erland Östersund-Frösö GK
      1958  Edshammar Lars Falsterbo GK
      1958  Fahraeus Upsala GK
      1958  Hjärne Urban Halmstad GK
      1958  Johnsson Klas Örebro GK
      1958  Ramstedt Elsa Stockholms GK
      1958  Runfelt Erik Lidingö GK
      1959  Boström Stig Falsterbo GK
      1959  Brück Arnold Västerås GK
      1959  Carlsson Gunnar 
      1959  Kastengren Herbert Drottningholms GK
      1959  Lindström Einar Halmstad GK
      1959  Lundström Åge Rya GK
      1959  Odqvist Nils Göteborgs GK
      1959  Olsson Ulf Rya GK
      1959  Rydbeck Carl Falsterbo GK
      1959  Schweder Erik Falsterbo GK
      1959  Vils Frode Österlens GK
      1960  Andersson Knut Falkenbergs GK 
      1960  Brasier Douglas Göteborgs GK 
      1960  Edholm Gotthard Östersund-Frösö GK
      1960  Persson Per Edvin Flommens GK
      1960  Wiklund Martin Östersund-Frösö GK
      1961  Sundgren Sten Jönköpings GK
      1962  Gabrielsson Lennart Umeå GK 
      1962  Hegart Sten Örebro GK
      1962  Sköld Nils Stockholms GK 
      1962  Torudd Erik Lunds Akademiska GK
      1962  Walberg Sven Linköpings GK
      1963  Adelswärd Eric Åtvidabergs GK
      1963  Edstrand Elsa Falsterbo GK
      1963  Ewe Bertil Kristianstad GK
      1963  Isoz Rudolf Hooks GK
      1963  Nilsson Sture Eskilstuna GK
      1963  Ryn Einar Linköpings GK
      1963  Sandeborg Gösta Stockholms GK
      1964  Dahlén Gustaf Djursholms GK
      1964  Nyberg Nils O Upsala GK 
      1964  Törn Åke Värnamo GK
      1965  Adlerst Adelsköld S G Öijared GK
      1965  Alrutz Sten Djursholms GK
      1965  Forsberg Alvar Linköpings GK
      1965  Hultberg Arne Jönköpings GK
      1965  Lindmark Holger 
      1965  Nathorst Westfelt Lars Södertälje GK 
      1965  Sjöstedt Folke Eskilstuna GK
      1966  Fernström Erik K
      1966  Hillerström Folke Mölle GK
      1966  Lindberg Eva Göteborgs GK
      1966  Lindgren Stig Falun-Borlänge GK
      1966  Paulsson Gregor Upsala GK
      1966  Svensson Per TH Ronneby GK
      1966  Westberg Nils Bodens GK
      1966  Vilén Lennart Ljunghusens GK
      1967  Bjerka Jan Tranås GK
      1967  Engström Lennart Piteå GK
      1967  Lidén Egon Norrköpings GK
      1967  Lindeström Arne Kalmar GK
      1967  Svanberg Tore Norrköpings GK
      1968  Bruce Ture Landskrona GK 
      1968  Dalman Lars Söderhamns GK
      1968  Emanuelz Tage Sundsvalls GK
      1968  Janssen Carl Norrköpings GK
      1968  Rygaard Sven Båstad GK
      1969  Hult Wilhelm Boden GK
      1969  Norin Henry Holmsunds GK
      1969  Norlin Göran Örebro GK
      1969  Reveman Helmer Örebro GK
      1969  Sundin Sölve Göteborgs GK
      1969  Öjersson Göte Borås GK
      1970  Andersson Nils Erik Flommen GK
      1970  Dahlström Tore Upsala GK 
      1970  Keller Richard Trollhättans GK
      1970  Ljung Eric Ljunghusens GK
      1970  Nilsson Henry Mölle GK
      1970  Norin Harry Holmsunds GK
      1970  Röhss Eric Öijared GK
      1970  Sachs Ragnar Stockholms GK
      1970  Thorén Thorsten Holmsunds GK 
      1971  Brynolf Anne Marie Falsterbo GK
      1971  Brynolf R M
      1971  Brändström Edvard Lidingö GK
      1971  Ehlefors Gunnar Lunds Akademiska GK
      1971  Granström Göran Umeå Holmsunds GK
      1971  Henriksson Torsten Delsjö GK
      1971  Jennegren L E Carlskrona GK
      1971  Järund Harry Forsbacka GK
      1971  Sennergren Lars Erik Carlskrona GK
      1971  Stalin Gunnar Flommens GK
      1971  Trulsson Ove Båstad GK
      1971  Tärby Bertil Billeruds GK
      1971  Örnberg Bertil Östersund-Frösö GK
      1972  Larsson Sten Örnsköldsviks GK
      1972  Nyrén Henric Drottningholms GK
      1973  Fallström Olof Öijared GK
      1973  Osterman Gösta Borås GK 
      1973  Rasmusson Eric Lunds Akademiska GK
      1973  Schalling Sven Kristianstad GK
      1974  Carlander Gudmund Delsjö GK
      1974  Oxenstierna Johan G Roslagens GK
      1975  Fimmerstad Gustav Töreboda GK
      1975  Grundén Anders Örnsköldsviks GK
      1975  Hagelin Gunnar Södertälje GK
      1975  Kristersson Stig Flommens GK
      1975  Kruse Göran Torekovs GK 
      1975  Nykvist Nils Erik Örebro GK
      1975  Ottosson Lennart Isabergs GK
      1975  Verner Carlsson Sven Djursholms GK
      1976  Berg Hartvig Bodens GK
      1976  Birke Håkan Viksjö GK
      1976  Björk Ragnar Jönköpings GK
      1976  Calissendorff Anders Visby GK
      1976  Carlsson Boris Södertälje GK
      1976  Forsell Mary Ann Djursholms GK
      1976  Franzon Bernhard Eskilstuna GK
      1976  Guterstam Finn Trelleborgs GK
      1976  Lindholm Philip Eksjö GK
      1976  Nobel Gunnar Härnösands GK
      1976  Westblad Margit Torreby GK
      1976  Wäpling Hans Stockholms GK
      1977  Berglund Alfred Sollentuna GK
      1977  Danielsson Harry Falun-Borlänge GK
      1977  Emar Per Ulricehamns GK
      1977  Enblom Nils Rättvik GK
      1977  Krüger Jan Gullbringa GK
      1977  Rosenqvist Gunnaer Upsala GK
      1977  Sundheim Gösta Borås GK
      1978  Axelsson Rolf Sollentuna GK
      1978  Hjelmqvist Stig Tranås GK
      1978  Larsson Roy Södertälje GK
      1978  Linde Sune Ärila GK
      1978  Lindström Henrik Luleå GK
      1978  Stålberg Alice Eskilstuna GK
      1978  Ulff Reinhold Carl Djursholms GK
      1978  Widding Åke Täby GK
      1978  Willerman Arne Örebro GK
      1979  Fitger Lars Erik Saltsjöbadens GK
      1979  Johansson Georg Strömstad GK
      1979  Malmnäs Claes Katrineholms GK
      1979  Sorling Leslie Västerås GK
      1979  Svensson Lars Halmstad GK
      1979  Wassberg Lars Norrköpings GK
      1980  Clarkson Rolf Barsebäck GCC
      1980  Danielsson Bertil Enköpings GK
      1980  Grafström Lennart Perstorps GK 
      1980  Hansson Alf Perstorps GK
      1980  Jenkins Edward
      1980  Kiellarsson Per Nyby Bruks GK
      1980  Molander Lennart Ljunghusens GK
      1980  Olsson Bengt Ljunghusen GK
      1980  Rosqvist Carl Borås GK
      1980  Svensson Sigfrid Delsjö GK
      1981  Berglund Ulla
      1981  Norrby Sigvard Torreby GK 
      1981  Olbing Tore Hulta GK
      1981  Rossi A Don USA
      1981  Stenport Göran Linköpings GK
      1981  Westfeldt Lennart Billeruds GK
      1981  Wiren Gary USA 
      1981  Wissinger Bertil Eksjö GK
      1981  Zetterberg Sven Hulta GK
      1982  Albin Sture Skellefteå GK
      1982  Andersson John Delsjö GK
      1982  Bellander Bengt F5 GK 
      1982  Björklund Arne Saltsjöbadens GK
      1982  Bögh Andersen Svend Laholms GK
      1982  Colliander Bertil Djursholms GK
      1982  Emitslöf Lennart Ljunghusens GK
      1982  Enckell Patrik Karlshamns GK
      1982  Fagerlund Gunnar Söderhamns GK
      982  1982  Gestblom Olle Saltsjöbadens GK
      1982  Holmström Ture Täby GK
      1982  Lindhall Lars Åke 
      1982  Lundström Ivan Söderhamns GK
      1982  Nasiell Ingrid Saltsjöbadens GK
      1982  Ringström Ingmar Katrineholms GK
      1982  Schult Nils Falkenbergs GK
      1982  Sjöström Björn Ljunghusens GK
      1982  Skoog Nils R Falkenbergs GK
      1982  Tederstad Sigurd Värnamo GK
      1982  Wester Hans Täby GK
      1982  Vilén Kerstin Ljunghusens GK
      1982  Öfverbeck Inga
      1983  Boman Tage
      1983  Borgenstierna Carl Sollentuna GK
      1983  Erlandsson Åke Borås GK
      1983  Holgersson Arne Oskarshamns GK
      1983  Högström Claes Borås GK
      1983  Jangfalk Bo Oskarshamns GK
      1983  Lidhage Ragnar Borås GK
      1983  Lysell Erland Skaftö GK 
      1983  Nobel Karin Härnösands GK
      1983  Nortoft Evert Skaftö GK
      1983  Rolander Olof Oskarshamns GK
      1983  Runfelt Anders Lidingö GK
      1983  Segelmark Ralph Borås GK
      1983  Svensson Gösta Båstad GK
      1984  Andersson Lennart Rya GK
      1984  Backhurst Alec 
      1984  Backmann Rolf Falsterbo GK 
      1984  Carlsson Sigvard Umeå GK
      1984  Edberg Sigvard Hooks GK
      1984  Edstrand Lars Falsterbo GK
      1984  Erlandsson Per Falsterbo GK
      1984  Fälth Gösta Söderåsens GK
      1984  Galme Rolf Eslövs GK
      1984  Modig Eric Umeå GK
      1984  Molen Lennart Kristianstads GK
      1984  Nilsatorn Knut Ystad GK
      1984  Olsson Mats Torekovs GK
      1984  Parkander Göthe 
      1984  Schenström Jan Magnus Torekovs GK
      1984  Thomé Valter Kristianstads GK
      1985  Broström Lennart Södertälje GK
      1985  Eklund Hans Korslöts GK
      1985  Fakt Harry Lidingö GK 
      1985  Hallam Roy Växjö GK
      1985  Johansson Kjell Flommens GK 
      1985  Kristoffersson Benny Flommens GK 
      1985  Ljunglöf Lars G Södertälje GK
      1985  Pettersson Bror Billingens GK
      1985  Svensson Assar Skellefteå GK
      1985  Östberg Hans Älmhults GK
      1986  Aldell Algot Karlskoga GK
      1986  Alwén Ebbe Bedinge GK
      1986  Bergdahl Nickan Lunds Akademiska GK
      1986  Berglund Jörgen Hökensås GK
      1986  Christensson Torsten Jönköpings GK
      1986  Deinoff Rolf Wermdö GCC
      1986  Hammar Nils G Lunds Akademiska GK
      1986  Larsson Thore Lunds Akademiska GK 
      1986  Lienzén Hans Sollentuna GK
      1986  Lindström Gustaf Båstad GK
      1986  Ljungqvist Jonas Torreby GK
      1986  Nilsson Eric "Nilla" Lunds Akademiska GK 
      1986  Nilsson Kjell Täby GK
      1986  Ohlson Jörgen Södertälje GK 
      1986  Olsson Jytte Torreby GK
      1986  Peterson Hasse Ängelholms GK
      1986  Smith Anders Wermdö GCC
      1986  Svedin Roland Wermdö GCC
      1987  Bobeck Waldemar Upsala GK 
      1987  Carlander Per Olof Lidköpings GK
      1987  Claesson Tore Växjö GK
      1987  Forssell John Karlshamns GK
      1987  Hagstedt Lennart Gällivare-Malmbergets GK
      1987  Hagström Karl Upsala GK
      1987  Jansson Einar Upsala GK
      1987  Jonsson Bengt Ågesta GK
      1987  Karlén Gunnar Falköpings GK
      1987  Malmborg Bo Upsala GK
      1987  Olofsson Arne Gävle GK 
      1987  Pals van der Ernst Lunds Akademiska GK
      1987  Wiberg Bjöör Gällivare-Malmberget GK
      1987  Widell Stig Torreby GK
      1987  Åström Bengt Gällivare-Malmberget GK
      1988  Andersson Bengt Åke Trelleborgs GK
      1988  Andersson Lars Erik Trollhättans GK
      1988  Aspegren Carl Trelleborgs GK
      1988  Björklund Bertil Perstorps GK
      1988  Hanson Knut Strömstad GK 
      1988  Hedberg Bertil Perstorps GK
      1988  Hornling Bernth Perstorps GK
      1988  Jonzon Curt Trelleborgs GK
      1988  Kampf Gustav Trelleborgs GK
      1988  Larsson Ingrid Bollnäs GK
      1988  Lingö Karl Henrik Lidingö GK
      1988  Norrby Karl Perstorps GK
      1988  Palmgård Lennart Tobo GK
      1988  Persson Uno Perstorps GK
      1988  Sergenius Margit Stockholms GK
      1988  Stjernqvist Bertil Båstad GK
      1988  Sundqvist Lars Perstorps GK
      1989  Andersson Kjell F 5 GK
      1989  Angel Olle Båstad GK 
      1989  Bergendorff Bengt Flommens GK
      1989  Bognesand Kenneth Gävle GK
      1989  Fagerlund Bengt F 5 GK
      1989  Gislev Agne Lyckorna GK
      1989  Hoflund Sven Strömstads GK
      1989  Johansson Ewe F 5 GK
      1989  Landin Gert Bro-Bålsta GK
      1989  Nilsson Jerry F 5 GK
      1989  Oscarsson Arne Värnamo GK
      1989  Palmberg Bengt A6 GK
      1989  Redgård Lennart F 6 GK
      1989  Schreil Johan Carlskrona GK
      1989  Sjögren Lennart Carlskrona GK
      1989  Wibom Henry F6 GK
      1990  Andersson Sven Åke Mölndals GK
      1990  Börjeson Torgny Linköpings GK
      1990  Carlsson Leif Perstorps GK
      1990  Carlstedt Eric Kristinehamns GK
      1990  Finn Per Erik Töreboda GK
      1990  Forsberg Per Eskilstuna GK
      1990  Glimåker Yngve Töreboda GK
      1990  Gustavsson Bengt Töreboda GK 
      1990  Jonsson Sven Erik Kristinehamns GK
      1990  Larsson Claes Mölndals GK 
      1990  Larsson Gunnar Hudiksvalls GK
      1990  Lavesson Lars Mölndals GK
      1990  Lennartsson Jan Töreboda GK
      1990  Lind Sven Ove Mölndals GK
      1990  Lindberg Sven Karlshamns GK
      1990  Lindström Bo Viksjö GK
      1990  Löwgren Rolf Bro-Bålsta GK
      1990  Tornberg Erik Djursholms GK
      1990  Wettstam Leif Marks GK 
      1990  Wideskott Tommy Mölndals GK
      1990  Östman Kjerstin Karlstad GK