Vilka var spelarna i EM-laget 1959? Hur många toursegrar har Annika Sörenstam? När vann Sverige första gången på Europatouren? Vem är regerande svensk mästare i det äldsta mästerskapet? Svaren hittar du här.

EM/VM

Sveriges placeringar i VM- och EM-tävlingar samt alla svenska VM-deltagare.

  1. Individuella EM damer
  2. Spelform: 72 håls slagtävling, öppen även för spelare utanför Europa. Premiär: 1988

    År Bana Segrare Bästa svenska
    2016 Hooks GK, Sverige Bronte Law, England d6) Lisa Pettersson
    2015 GC Murhof, Österrike Maria Parra-Luque, Spanien d41) Emelie Alpe
    2014 Estonian G&CC, Estland Luna Sobrón, Spanien d44) Linnea Johansson
    2013 Aura GK, Finland Emily Kristine Pedersen, Danmark d24) Emma Henriksson 
    2012 Ljubljana, Slovenien Celine Boutier, Frankrike 16) Daniela Holmqvist
    2011 Noordwijkse GK, Holland Lisa Maguire, Irland d12) Isabella Deilert
    2010 Kunetická, Tjeckien Sophia Popov, Tyskland d21) Jacqueline Hedwall
    2009 Falsterbo GK, Sverige Caroline Hedwall
    2008 Schönborn, Österrike Carolta Ciganda, Spanien 27) Louise Larsson
    2007 Golf National, Frankrike Caroline Hedwall  
    2006 Hamburg, Tyskland Belen Mozo, Spanien 12) Caroline Hedwall
    2005 Santo d Serra, Portugal Jade Schaeffer, Frankrike 3) Anna Nordqvist
    2004 Ulzama GC, Spanien Carlota Ciganda, Spanien 14) Pernilla Lindberg
    2003 Shannon GC, Irland Virgine Beuchet, Frankrike 15) Louise Stahle
    2002 Kristianstad GK Becky Brewerton, Wales 9) Louise Friberg
    2001 Biella GC, Italien Martina Eberl, Tyskland 11) Karin Sjödin
    2000 Amber Baltic, Polen Emma Duggleby, England 4) Helena Svensson
    1999 Karlovy, Tjeckien Sofia Sandolo, Italien 9) Helena Svensson
    1998 Noordwijk, Holland Guilia Sergas, Italien 25) Kristina Engström
    1997 Formby, England Silvia Cavalleri, Italien 10) Marie Hedberg
    1996 Furesö, Danmark Silvia Cavalleri, Italien 2) Marie Hedberg
    1995 Berlin, Tyskland Maria Hjorth
    1994 Båstad GK Martina Fischer, Tyskland 5) Sofie Eriksson
    1993 Torino, Italien Vibeke Stensrud, Norge 2) Linda Ericsson
    1992 Estoril, Portugal Joanne Morley, England d5) Sofie Eriksson
    1991 Schönbrunn, Österrike Delphine Bourson, Frankrike d5) Maria Bertilsköld
    1990 Zumikon, Schweiz Martina Koch, Tyskland d6) Maria Bertilsköld
    1988 Pedrena, Spanien Florence Descampe, Belgien 3) Helen Alfredsson
  3. Individuella EM herrar
  4. Spelform: 72 håls slagtävling, öppen även för spelare utanför Europa. Premiär: 1986

    År Bana Segrare Bästa svensk
    2016 Estonian G&CC, Estland Luca Cianchetti, Italien d6) Marcus Svensson
    2015 Penati GC, Slovakien Stefano Mazzoli, Italien d6) Marcus Kinhult
    2014 The Dukes St Andrews, Skottland Ashley Chesters, England d9) Oskar Bergqvist
    2013 Real GC El Prat, Spanien Ashley Chesters, England d21) Pontus Gad
    2012 Carton House, Irland Rhys Pugh, Wales d4) Pontus Widegren
    2011 Halmstad GK Manuel Trappel, Österrike d9) Robert Karlsson
    2010 Vanajanlinna G&CC, Finland Lucas Bjerregaard, Danmark 4) Jeff Karlsson
    2009 Golf de Chantilly, Frankrike Victor Dubuisson, Frankrike d9) Pontus Gad
    2008 Esbjerg, Danmark Stephan Gross, Tyskland d11) Pontus Widegren
    2007 Berlin, Tyskland Benjamin Hebert, Frankrike 2) Joel Sjöholm
    2006 Bielle, Italien Rory McIlroy, Irland 10) Johan Carlsson
    2005 Antwerpen, Belgien Marius Thorp, Norge 44) Pontus Widegren
    2004 Skövde GK Matthew Richardson, England 9) Kalle Edberg
    2003 Nairn, Skottland Brian McElhinney, Irland 10) Steven Jeppesen
    2002 Troia, Portugal Raphael Pellicioli, Frankrike 19) Mikael Detterberg
    2001 Odense GK, Danmark Stephan Brown, Irland 10) Linus Pettersson
    2000 Murhof, Österrike Carl Pettersson
    1999 Celtic, Wales Gregory Havret, Frankrike 51) Pär Nilsson
    1998 Medoc, Frankrike Paddy Gribben, Irland 16) Joachim Bäckström
    1997 Domaine, Schweiz Didier de Voogt, Belgien 13) Joachim Bäckström
    1996 Karlstad GK Daniel Olsson
    1995 El Prat, Spanien Sergio Garcia, Spanien d2) Mattias Eliasson
    1994 Aura, Finland Stephen Gallacher, Skottland d4) Eric Carlberg/Mårten Olander
    1993 Dalmahoy, Skottland Morten Backhausen, Danmark d3) Martin Erlandsson
    1992 La Querce, Italien Massimo Scarpa, Italien d2) Fredrik Andersson
    1990 Alborg, Danmark Klas Eriksson
    1988 Hamburg, Tyskland David Ecob, Australien d2) Christian Härdin
    1986 Einhoven, Holland Anders Haglund
  5. EM Lag Flickor (Upp till och med 18 år)
  6. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelas från 1999 varje år. Premiär: 1991

    År Bana Segrare Sverige
    2016 Oslo GK, Norge Italien 2
    2015 Kaskada Brno GR, Tjeckien Spanien 9
    2014 Golf Resort Skalica, Slovakien Frankrike  3
    2013 Linköpings GK Sverige 1
    2012 GC St. Leon-Rot, Tyskland Sverige 1
    2011 Is Molas, Italien Frankrike 5
    2010 Aalborg GC, Danmark Frankrike 4
    2009 Kokkola, Finland  Irland  2
    2008 Murcar Links GC, Skottland Sverige 1
    2007 Oslo GC, Norge Sverige 1
    2006 Esbjerg GC, Danmark  Tyskland 5
    2005 Lucerne GC, Schweiz England 2
    2004 Golf National, Frankrike Sverige 1
    2003 Esbjerg GC, Danmark Spanien 2
    2002 Torino GC, Italien Spanien 2
    2001 Oporto, Portugal Spanien 2
    2000 Stockholm Sverige 1
    1999 Katinkulta, Finland Tyskland 8
    1997 Frankfurt, Tyskland Spanien 5
    1995 GC Grand Ducal, Luxemburg Sverige 1
    1993 RC de Malaga, Spanien Spanien 5
    1991 Hulta Spanien 2
    Sveriges guldlag
    2013 Linnea Ström, Emma Svensson, Martina Edberg, Jessica Vasilic, Mia Landegren, Linn Andersson Coach: Lisa Westman. Ass coach: Fredrik Wetterstrand
    2012 Isabella Deilert, Emma Nilsson, Linn Andersson, Mia Landegren, Linnea Ström, Elsa Westin Coach: Lisa Westman. Ass coach: Fredrik Wetterstrand
    2008 Josephine Janson, Johanna Tillström, Louise Larsson, Amanda Sträng. Kapten: Louise Permelin. Coach: Patrik Jonsson
    2007 Caroline Hedwall, Nathalie Månsson, Jacqueline Hedwall, Anna Dahlberg-Söderström
    2004 Pernilla Lindberg, Carolina Westrup, Linn Gustafsson, Mikaela Bäcktstedt
    2001 Mikaela Bäckstedt, Linn Gustafsson, Pernilla Lindberg, Caroline Westrup.  Kapten: Veronica Marklund.
    2000 Eva Bjärvall, Josefin Gustavsson, Golda Johansson och Karin Sjödin. Kapten: Maria Bertilsköld
    1995 Anna Becker, Marie Hedberg, Jessica Krantz och Eva-Lotta Strömlid.  Kapten: Eva Flodberg.
  7. EM Lag Pojkar (Upp till och med 18 år)
  8. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelas varje år. Premiär: 1980

    År Bana Segrare Sverige
    2016 Diamond Country Club, Österrike Frankrike 5
    2015 Pickala GC, Finland Tyskland 2
    2014 Oslo GC, Norge Italien  2
    2013 Murcar Links GC, Skottland Frankrike 7
    2012 Lidingö GK Sverige 1
    2011 Zbraslav, Tjeckien Spanien 9
    2010 Klassis G&CC, Turkiet Belgien 19
    2009 De Pan, Holland  Danmark 
    2008 Bled, Slovenien Sverige 1
    2007 Rold Skov GC, Danmark Danmark 7
    2006 Bokskogens GK Norge 3
    2005 Monticello GC, Italien  Holland 3
    2004 Kymen Golf Ry, Finland England 8
    2003 Astoria Cilheny, Tjeckien Italien 3
    2002 Reykjavik GC, Island  Spanien 2
    2001 Amber Baltic, Polen Sverige 1
    2000 Nord Nederland, Holland Skottland 7
    1999 Upsala GK England 4
    1998 Gullane, Skottland Irland 10
    1997 Bled, Slovenien Spanien 3
    1996 Gut Murstätten, Österrike Spanien 2
    1995 Woodhall Spa, England England 2
    1994 Villamoura, Portugal England 2
    1993 Ascona, Schweiz Sverige 1
    1992 Conwy, Wales Skottland 3
    1991 Oslo, Norge Sverige 1
    1990 Reykjavik, Island Spanien 5
    1989 Lyckorna GK England 3
    1988 Renfrew, Skottland Frankrike 5
    1987 Chantilly, Frankrike Skottland 3
    1986 Turin, Italien England 2
    1985 Troia, Portugal England 3
    1984 Royal St. Georges, England Skottland 7
    1983 Helsingfors, Finland Sverige 1
    1982 Frankfurt, Tyskland Italien 2
    1981 Olgiata, Italien England Deltog ej
    1980 El Prat, Barcelona, Spanien Spanien Deltog ej
    Sveriges guldlag
    2012 Adam Ström, Hannes Rönneblad, Hampus Bergman, Victor Tärnström, Marcus Gran, Tobias Edén Kapten: Jesse Karlsson. Coach: Jonnie Eriksson
    2008 Niclas Carlsson, Daniel Jennevret, Eric Blom, Pontus Gad, Sebastian Söderberg, Mattias Nordqvist Kapten: Ola Lindgren. Coach: Richard Lindberg
    2001 Gustav Adell, Johannes Andersson, Jonas Blixt, Steven Jeppesen, Niklas Lemke, Robert Svensson. Kapten: Magnus Grankvist
    1993 Johan Axgren, Kalle Brink, Johan Edfors, Viktor Gustavsson, Henrik Ingemarsson och Daniel Olsson.  Kapten: Jim Kennedy 
    1991 Christoffer Hanell, Claes Hovstadius, Mikale Lundberg, Mikael Persson, Johan Sehlberg och Leif Westerberg. Reserv: Charlie Westrup. Kapten: Björn Nordberg
    1983 Håkan Eriksson, Per-Ulrik Johansson, Mikael Krantz, Fredrik Lundgren, Thomas Svanstedt. Reserv: Tord Nilsson. Kapten: Björn Nordberg.
  9. EM Lag damjuniorer (Upp till och med 21 år)
  10. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelades vartannat år. Tävlingen har inte spelats efter 2006. Premiär: 1968.

    År Bana Segrare Sverige
    2006 GC de Pan, Holland Sverige 1
    2004 Royal Cinque Ports, England Spanien 3
    2002 Le Meridien Moscow GC, Ryssland Spanien 3
    2000 Castelconturbia, Italien  Italien 4
    1998 Oslo, Norge Spanien 3
    1996 Nairn, Skottland Spanien 3
    1994 Gutenhof, Österrike Sverige 1
    1992 St Nom-la-Breteche, Frankrike Spanien 2
    1990 Shannon, Irland Sverige 1
    1988 Waterloo, Belgien England 3
    1986 Falkenstein, Tyskland England 3
    1984 El Saler, Spanien Sverige 1
    1983 Rosendalesche, Holland England 2
    1982 Drottningholm England 2
    1981 Wentworth, England Sverige 1
    1980 Wirn, Österrike Skottland 4
    1979 Fontainebleu, Frankrike Frankrike 2
    1978 Is Molas, Sardinien, Italien Sverige 1
    1977 Grand Ducal, Luxemburg Spanien 6
    1976 Rungsted, Danmark Italien 6
    1975 Waterloo, Belgien Spanien 6
    1974 Rya Frankrike 3
    1973 El Prat, Barcelona, Spanien Frankrike 3
    1972 Munchen, Tyskland Italien 2
    1971 Venedig, Italien Frankrike 3
    1970 St. Cloud, Frankrike Frankrike 3
    1969 Geneve, Schweiz Holland 2
    1968 Toxandrie, Holland Belgien 5
    Sveriges Guldlag
    2006 Michaela Bäckstedt, Caroline Westrup, Pernilla Lindberg, Anna Nordqvist, My Bengtsson, Karin Kinnerud. Kapten: Anna Becker. Coach: Katarina Vangdal
    1994 Anna Berg, Linda Ericsson, Maria Hjorth, Mia Löjdahl, Helena Ohlsson och Charlotta Sörenstam. Kapten: Anna-Carin Jonasson. Förbundskapten: Pia Nilsson
    1990 Mia Bergman, Maria Bertilsköld, Charlotte Eliasson, Åsa Gottmo, Carin Hjalmarsson och Annika Sörestam. Förbundskapten: Pia Nilsson
    1984 Helen Alfredsson, Eva Dahllöf, Sofia Grönberg, Camilla Karlsson, Liselotte Neuman och Anna Oxenstierna. Kapten: Eva Fredenlund
    1981 Helen Alfredsson, Eva Dahllöf, Camilla Karlsson, Signe Lindfelt, Jessica Posener och Anna Oxenstierna. Kapten: Cissi Rosenqvist
    1978 Eva Cedervall, Eva Emilsson, Gisela Linnér, Charlotte Montgomery, Pia Nilsson och Marie Wennersten. Kapten: Barbro Montgomery
  11. EM Lag herrjuniorer (Upp till och med 21 år)
  12. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelades vartannat år. Tävlingen har inte spelats efter 2006. Premiär: 1961.

    År Bana Segrare Sverige
    2006 La Canada, Spanien Spanien 10
    2004 The Island GC, Irland Skottland 7
    2002 Postolwo GC, Polen  Sverige 1
    2000 Kilmarnock, Skottland England 4
    1998 Waterloo, Belgien Wales 2
    1996 Madeira GC, Portugal Skottland 4
    1994 Esbjeerg, Danmark Irland 2
    1992 Helsingfors, Finland Sverige 1
    1990 I Roveri, Italien Italien 2
    1988 Spelades ej
    1986 Spelades ej
    1984 Hermitage, Irland Irland 3
    1982 Racing Club, Paris, Frankrike Skottland 4
    1981 Reykavik, Island Spanien 3
    1980 Dusseldorf, Tyskland Sverige 1
    1979 Marianske Lazne, Tjeckien Irland 5
    1978 Pals, Barcelona, Spanien Frankrike 3
    1977 Oslo, Norge Irland 4
    1976 Murhof, Österrike Sverige 1
    1975 Geneve, Schweiz Italien 2
    1974 Helsingfors, Finland Frankrike 2
    1973 Silkeborg, Danmark Frankrike 2
    1972 Eindhoven, Holland Schweiz 2
    1971 St. Cloud, Frankrike Frankrike 5
    1970 Grand Ducal, Luxemburg Sverige 1
    1969 Penina, Portugal Sverige 1
    1968 Waterloo, Belgien Frankrike 3
    1967 Jönköping Spanien 5
    1966 Zandvoort, Holland Danmark 8
    1965 Venedig, Italien Frankrike 2
    1964 St. Cloud, Frankrike Frankrike 8
    1963 Oslo, Norge Sverige 1
    1962 Krefeld, Tyskland Tyskland 2
    1961 Bilbao, Spanien Tyskland Deltog ej
    Sveriges Guldlag
    2002 Pär Nilsson, Aexander Norén, Kalle Edberg, Mikael Detterberg, Mats Pilö och Lars Johansson. Kapten: Robert Larsson. Ass.kapten: Anders Lindsjö.
    1992 Fredrik Andersson, Max Anglert, Niclas Fasth, Mikael Lundberg, Peter Malmgren och Richard Strångert. Kapten: Sture Rundgren. Förbundskapten: Peter Swallin 
    1980 Torbjörn Antevik, Freddy Carlson, Anders Fordbrand, Claes Grönberg, Per Jönsson och Göran Knutsson. Kapten: Göran Stenport
    1976 Per-Göran Nilsson, Anders Johnsson, Fredrik Stahle, Hans Ivarsson, Jan Andhagen och Per Andersson. Kapten: Göran Stenport
    1970 Jan Rube, Michael Örtegren, Christer Nilsson, Olle Dahlgren, Tobjörn Arvidsson och Dag Aurell. Kapten: Arne Lindeström
    1969 Rikard Hanson, Michael Örtegren, Olle Dahlgren, Christer Nilsson, Staffan Mannerström och Gunnar Mueller. Kapten: Arne Lindeström
    1963 Claes-Mårten Boive, Mats Kristersson, Johan Jöhnke, Peter Sundgren, Krister Peil, Hans Hedjerson, Tony Lidholm och Lars Peil. Kapten: Arne Lindeström
  13. EM Lag damer
  14. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelades vartannat år fram till 2007 och efter 2011. Spelades varje år mellan 2008 och 2010. Premiär: 1959

    År Bana Segrare Sverige
    2016 Oddur GC, Island England 5
    2015 Helsingor GC, Danmark Frankrike 5
    2014 Ljubljana G&CC,Slovenien Frankrike 6
    2013 Fulford GC, England Spain 8
    2011 GC Murhof, Österrike Sverige 1
    2010 La Manga, Spanien Sverige 1
    2009 Bled, Slovenien  Tyskland  5
    2008 Stenungsunds GK Sverige 1
    2007 Castelconturbia GC, Italien Spanien 2
    2005 Karlstad GK Spanien 4
    2003 Frankfurter GC, Tyskland Spanien 2
    2001 de Meis, Spanien Sverige 1
    1999 St Germain, Frankrike Frankrike 5
    1997 Nordcenter, Finland Sverige 1
    1995 Milano, Italien Spanien 7
    1993 Haag, Holland England 4
    1991 Wentworth, England England 2
    1989 Pals, Spanien Frankrike 7
    1987 Turnberry, Irland Sverige 1
    1985 Stavanger, Norge England 4
    1983 Waterloo, Belgien Irland 3
    1981 Troia, Portugal Sverige 1
    1979 Hermitage, Irland Irland 7
    1977 Sotogrande, Spanien England 3
    1975 St.Cloud, Frankrike Frankrike 6
    1973 Ravenstein, Belgien England 3
    1971 Ganton, England England 3
    1969 Tylösand GK Frankrike 5
    1967 Penina, Portugal England 4
    1965 Haag, Holland England 7
    1963 Rungsted, Danmark Belgien 3
    1961 Villa d' Este, Italien Frankrike 7
    1959 Köln, Tyskland Frankrike d5
    Sveriges Guldlag
    2011 Madelene Sagström, Daniela Holmqvist, Nathalie Månsson, Amanda Sträng, Josephine Janson, Johanna Tillström. Kapten: Kent Lindahl Coach: Patrik Jonsson
    2010 Caroline Hedwall, Camilla Lennarth, Louise Larsson, Jacqueline Hedwall, Nathalie Månsson, Amanda Sträng. Kapten: Walle Danewid Ass. kapten: Johan Andersson
    2008 Anna Nordqvist, Caroline Hedwall, Jacqueline Hedwall, Caroline Westrup, Pernilla Lindberg, Camilla Lennarth. Kapten: Walle Danewid Coach: Marcus Håkansson
    2001 Kristina Engström, Anna Gertsson, Mikaela Parmlid, Nina Reis, Helena Svensson, Linda Wessberg. Förbundskapten: Katarina Vangdal
    1997 Susanna Berglund, Marie Hedberg, Susanne Gillemo, Ulrika Jidflo, Jessica Lindbergh, Isabelle Rosberg. Kapten: Anna Becker. Förbundskapten: Maria Bertilsköld
    1987 Helen Alfredsson, Helene Andersson-Koch, Sofia Grönberg, Malin Landehag, Margareta Bjurö, Eva Dahllöf. Kapten: Anders Werthén
    1981 Hillewi Hagström, Viveca Hoff, Gisela Linnér, Pia Nilsson, Charlotte Montgomery, Liv Wollin. Kapten: Barbro Montgomery
  15. EM Lag herrar
  16. Spelform: Inledande kvalspel över 36 hål varifrån nationerna går till matchturnering. Spelades vartannat år fram till 2007 och efter 2011. Spelades varje år mellan 2008 och 2010. Premiär: 1959.

    År Bana Segrare Sverige
    2015 Halmstad Skottland 3
    2014 Linna Golf, Finland Spanien 6
    2013 Silkeborg GC, Danmark England 10
    2011 Oceânico Victoria, Portugal Frankrike 3
    2010 Österåker England 2
    2009 Wales, England Skottland  6
    2008 Turin, Italien Irland 7
    2007 Ayrshire, Skottland Irland 7
    2005 Hillside GC, England England 13
    2003 Royal The Hauge, Holland England 3
    2001 Ljunghusen Skottland 8
    1999 Monticello, Italien Italien 13
    1997 Portmarnock, Irland Spanien 4
    1995 Royal Antwerp, Belgien Skottland 3
    1993 Marianske Lazne, Tjeckien Wales 4
    1991 P do Hierro, Spanien England 13
    1989 Royal Porthcawl, Wales England 4
    1987 Murhof, Österrike Irland 4
    1985 Tylösand Skottland 2
    1983 Chantilly, Frankrike Irland 9
    1981 St. Andrews, Skottland England 7
    1979 Esbjerg, Danmark England 7
    1977 Haag, Holland Skottland 2
    1975 Killarney, Irland Skottland 3
    1973 Penina, Portugal England 3
    1971 GC Lausanne, Schweiz England 10
    1969 Falkenstein, Tyskland England 6
    1967 Turin, Italien Irland 6
    1965 Royal St. Georges, England Irland 6
    1963 Falsterbo England 2
    1961 Royal Belgique, Belgien Sverige 1
    1959 El Prat, Spanien Sverige 1
    Sveriges Guldlag
    1961 Ola Bergqvist, G-A Bielke, Gunnar Carlander, Bengt Möller, Magnus Lindberg, Johny Andersson, Lennart Leinborn. Non-playing captain: Torbjörn Enström
    1959 Ola Bergqvist, G-A Bielke, Rune Karlfeldt, Bengt Möller, Gunnar Carlander, P-O Johansson, Elis Werkell samt Nils Odqvist (kapten som fick hoppa in p g a sjukdom).
  1. VM Lag damer
  2. Spelform: Lagtävling för nationslag med tre spelare där de två bästa scorerna räknas varje dag. Spelas vartannat år. Premiär: 1964. 

    År Bana Segrare Sverige
    2014 Karuizawa, Japan Australien d5
    2012 Antalya, Turkiet  Korea d13
    2010 Buenos Aires, Argentina  Korea d3
    2008 Adelaide, Australien Sverige 1
    2006 Stellenbosch, Sydafrika Sydafrika 2
    2004 Puerto Rico, USA Sverige 1
    2002 Saujana G&CC, Malaysia Australien d8
    2000 Sporting Club, Tyskland Frankrike 4
    1998 Santiago, Chile USA 9
    1996 Santa Elena, Filippinerna Korea d6
    1994 Golf National, Frankrike USA 3
    1992 Marine Drive, Canada Spanien 4
    1990 Russley, Nya Zeeland USA 9
    1988 Drottningholm USA 2
    1986 Caracas, Venezuela Spanien 7
    1984 Royal Hong Kong USA 7
    1982 Geneve, Schweiz USA 4
    1980 Pinehurst, USA USA d6
    1978 Pacific Harbour, Fidji Australien 8
    1976 Vilamoura, Portugal USA d10
    1974 Cajulies, Dominik. republiken USA 8
    1972 Hindu, Argentina USA 3
    1970 Club de Campo, Spanien USA d10
    1968 Victoria, Australien USA 4
    1966 Mexico City, Mexico USA 10
    1964 St. Germain, Frankrike Frankrike d6
    Sveriges Guldlag
    2008 Anna Nordqvist, Torshälla Gk, Pernilla Lindberg, Bollnäs Gk, Caroline Hedwall, Barsebäck G&CC. Coach: Marcus Håkansson. Kapten: Walle Danewid
    2004  Sofie Andersson, Ängelholms GK, Karin Sjödin, Delsjö GK, Louise Stahle, Barsebäck G&CC. Coach: Katarina Vangdal. Kapten: Birgitta Ljung.
    Svenska deltagare
    2014 Madelene Sagström (2) Linnea Ström Louise Ridderström
    2012 Madelene Sagström Daniela Holmqvist Nathalie Månsson
    2010 Caroline Hedwall (2) Camilla Lennarth Louise Larsson
    2008 Anna Nordqvist (2) Pernilla Lindberg Caroline Hedwall
    2006 Anna Nordqvist Caroline Westrup S Andersson (2)
    2004 Sofie Andersson Karin Sjödin (2) Louise Stahle
    2002 Mikaela Parmlid Karin Sjödin Helena Svensson
    2000 Susanna Berglund Maria Bodén (2) J Lindbergh (2)
    1998 Maria Bodén Jessica Lindbergh Marie Hedberg
    1996 Anna Berg Sara Eklund Mia Löjdahl
    1994 Anna-C Jonasson Mimmi Hjorth (2) Sofie Eriksson
    1992 A Sörenstam (2) Mimmi Hjorth Linda Ericsson
    1990 Annika Sörenstam Jennifer Allmark Åsa Gottmo
    1988 Dahllöf (2) Helen Andersson H Alfredsson (2)
    1986 Eva Dahllöf Sofia Grönberg Helen Alfredsson
    1984 Anna Oxenstierna L Neumann (2) Viveca Hoff (2)
    1982 Liv Wollin (10) Lotta Neumann H Hagström (2)
    1980 Pia Nilsson (2) Viveca Hoff Liv Wollin (9)
    1978 Liv Wollin (8) Ch. Montgomery Kärstin Ehnrlund
    1976 Hillewi Hagström Pia Nilsson Liv Wollin (7)
    1974 Anna Dönnestad Liv Wollin (6) Monica Andersson
    1972 Liv Wollin (5) Westerberg (2) B Forssman (3)
    1970 Liv Wollin (4) Chr. Westerberg B Forssman (2)
    1968 Liv Wollin (3) Rehnqvist (2) Louise Wingård
    1966 Liv Wollin (2) Nina Rehnqvist Birgit Forssman
    1964 Liv Wollin Cecilia Perslow   Britt Mattsson
  3. VM Lag herrar
  4. Spelform: Lagtävling för nationslag med tre spelare där de två bästa scorerna räknas varje dag. Spelas vartannat år. Premiär: 1958. 

    År Bana Segrare Sverige
    2014 Karuizawa, Japan USA 4
    2012 Antalya, Turkiet USA 12
    2010 Buenos Aires, Argentina Frankrike d13
    2008 Adelaide, Australien  Skottland 
    2006 Stellenbosch, Sydafrika Holland d12
    2004 Puerto Rico, USA USA 3
    2002 Saujana G&CC, Malaysia USA 11
    2000 Sporting Club, Berlin, Tyskland NA 4
    1998 Los Leones/La Dehesa, Chile Storbr./Irland 6
    1996 Manila, Filippinerna Australien 2
    1994 Golf National, Frankrike USA 3
    1992 Vancouver, Canada Nya Zeeland 5
    1990 Christchurch, Nya Zeeland Sverige 1
    1988 Ullna Storbr./Irland 4
    1986 Caracas, Venezuela Canada 4
    1984 Royal Hong Kong Japan 8
    1982 Lausanne, Schweiz USA d2
    1980 Pinehurst, USA USA 8
    1978 Pacific Harbour, Fidji USA 5
    1976 Penina, Portugal Storbr./Irland 7
    1974 Cajulies, Dominik. Republiken USA 10
    1972 Olovis, Argentina USA 14
    1970 Puerta de Hierro, Spanien USA 13
    1968 Royal Melbourne, Australien USA Deltog ej
    1966 Mexico City, Mexico Australien d12
    1964 Olgiata, Italien Storbr./Irland 14
    1962 Kawana, Japan USA 16
    1960 Merion, USA USA 10
    1958 St. Andrews, Skottland Australien 9
    Sveriges guldlag
    1990 Mathias Grönberg, Klas Eriksson, Gabriel Hjertstedt, Per Nyman. Kapten: Arne Andersson
    År Svenska Deltagare
    2014 Marcus Kinhult Adam Blommé Hannes Rönneblad
    2012 Robert Karlsson Daniel Jennevret Widegren (2)
    2010 Norlander (2) Kennegård (2) Jeff Karlsson
    2008 Henrik Norlander Jesper Kennegård Pontus Widegren
    2006 Lemke (2) Bjorn Åkesson Florén (2)
    2004 Kalle Edberg Alexander Norén Oscar Florén
    2002 Niklas Lemke Pär Nilsson W Schauman
    2000 Hultman (2) Carl Pettersson Per Nilsson Rickard Sundgren
    1998 Henrik Stenson Christian Nilsson Anders Hultman Peter Hansson
    1996 Christopher Hanell Leif Westerberg Daniel Olsson Martin Erlandsson
    1994 Fredrik Jacobson Mikael Lundberg Kalle Brink Eric Carlberg
    1992 Niclas Fasth Max Anglert Richard Strångert Fredrik Andersson
    1990 Mathias Grönberg Gabriel Hjertstedt Klas Eriksson Per Nyman
    1988 Lindberg (2) Fredrik Lindgren Härdin (2) Anders Haglund
    1986 Johan Ryström Christian Härdin Parnevik (2) Strömberg (2)
    1984 C-M Strömberg Mikael Högberg Jesper Parnevik John Lindberg
    1982 Krister Kinell Ove Sellberg Magnus Persson Andersson (2)
    1980 Anders Johnsson Per Andersson Rube (5) Lundqvist (4)
    1978 Sorling (3) Rube (4) Lundqvist (3) Björn Svedin
    1976 Hedjerson (4) Rube (3) Sorling (2) Lundqvist (2)
    1974 Hedjerson (3) Rube (2) Dahlgren (2) Göran Lundqvist
    1972 Olle Dahlgren Mikael Sorling Jöhncke (5) Jan Rube
    1970 Hedjerson (2) Lindberg (2) Jöhncke (4) Sven Tumba
    1968 Deltog ej
    1966 Magnus Lindberg Hans Hedjerson Jöhncke (3) Thure Holmström
    1964 Leinborn (2) Jöhncke (2) Möller (2) Carlander (2)
    1962 Claes Jöhncke Bielke (3) P-O Johansson Karlfeldt (3)
    1960 Bielke (2) Lennart Leinborn Göran Lindeblad Karlfeldt (2)
    1958 Gunnar Carlander GA Bielke Bengt Möller Rune Karlfeldt

Svenska mästare

Samtliga svenska mästare i golfens olika klasser

  1. JSM Klubblag
  2. JSM Klubblag
    2016 Lumine Golf Club Stockholms GK
    2015 Lumine Golf Club Delsjö GK
    2014 Montado GC Flommens GK
    2013 Arcos Gardens Delsjö GK
    2012 Arcos Gardens Karlstad GK
    2011 Arcos Gardens Karlstad GK
    2010 Arcos Gardens Landskrona GK
    2009 Arcos Gardens Stockholms GK
    2008 Arcos Gardens Stockholms GK
    2007 Arcos Gardens Alingsås GK
    2006 Barsebäck Barsebäck G&CC
    2005 Barsebäck Barsebäck G&CC
    2004 Gävle Barsebäck G&CC
    2003 Öijared Gävle GK
    2002 Sollentuna Öijared G&CC
    2001 Ängsö Sollentuna GK
    2000 Gävle Ängsö GK
    1999 Wittsjö Gävle GK
    1998 Ågesta Wittsjö GK
    1997 Rya Ågesta GK
    1996 Linköping Rya GK
  3. JSM Slagspel flickor
  4. År Bana Segrare
    2016 Sollentuna Pi-Lillebi Hermansson, Stockholms GK
    2015 UppsalaGolf Edenhof Filippa Möörk, Karlstad
    2014 Borås Isabelle Johansson, Sala-Heby
    2013 Vasatorp Linn Andersson, Barsebäck
    2012 Ljunghusen Linnea Ström, Göteborg
    2011 Frösåker Frida Gustafsson-Spång, Borås
    2010 Vasatorp  Isabella Deilert, Ågesta 
    2009 Österåker Madelene Sagström, Enköping
    2008 Falkenberg Emma Nilsson, Kristianstad
    2007 Forsgården Josephine Janson, Ringenäs
    2006 Landskrona Caroline Hedwall, Barsebäck
    2005 Jönköping Caroline Westrup, Kristianstad
    2004 Stenungsund Anna Nordqvist, Torshälla
    2003 Finspång Karin Dedering, Båstad
    2002 Österlen Louise Stahle, Lunds Akademiska
    2001 Vasatorp Emelie Svenningsson, Isaberg
  5. JSM Slagspel pojkar
  6. År Bana Segrare
    2016 Sollentuna GK Jesper Svensson, Bro-Bålsta GK
    2015 UppsalaGolf Edenhof Felix Pålson, Lidingö
    2014 Borås Marcus Kinhult, Skaftö
    2013 Vasatorp Marcus Kinhult, Skaftö
    2012 Ljunghusen Filip Brattse, Flommen
    2011 Frösåker Oscar Lengdén, Rya
    2010 Vasatorp Victor Flatau, St Jörgen
    2009 Österåker Pontus Widegren, Stockholm
    2008 Falkenberg Oscar Lengdén, Rya
    2007 Forsgården Jens Dantorp, Kvarnby
    2006 Landskrona Nicklas Glans, Borås
    2005 Jönköping Olle Bengtsson, Öijerd
    2004 Stenungsund Carl von Post, S:t Arild
    2003 Finspång Jonas Blixt, Hammarö
    2002 Österlen David Gustafsson, Kungsängen
    2001 Vasatorp Steven Jeppesen, Vasatorp
  7. JSM Match flickor
  8. År Bana Segrare
    2016 Kumla Matilde Stenqvist, Ullna
    2015 Salem Christine Danielsson, Linköping
    2014 Vasatorp Johanna Björk, Vasatorp
    2013 Hills Emma Svensson, Ringenäs
    2012 Upsala Linnea Ström, Göteborg
    2011 Gränna Sofie Nilsson Heiskanen, Lunds Akademiska
    2010 Lidingö Isabella Deilert, Ågesta
    2009 Vasatorp Louise Larsson, Karlstad
    2008 Nyköping Nathalie Månsson, Ågesta
    2007 Möre Nathalie Månsson, Ågesta
    2006 Burvik Caroline Hedwall, Barsebäck
    2005 Ängsö Linn Gustafsson, Mälarö Skytteholm
    2004 Åtvidaberg Josefin Svenningsson, Växjö
    2003 Stenungsund Linda Svensson, Vetlanda
    2002 Hook Louise Stahle, Lunds Akademiska
    2001 Västerås Linda Wessberg, Delsjö
    2000 Alingsås Karin Sjödin, Delsjö
    1999 Landskrona Maria Bodén, Umeå
    1998 Lyckorna Maria Bodén, Umeå
    1997 Gränna Rebecca Heinmert, Wittsjö
    1996 Sollentuna Anna Lindblom, Gullbringa
    1995 Ljunghusen Susanne Gillemo, Halmstad
    1994 Hudiksvall Maria Hjorth, Falun-Borlänge
    1993 Lysegården Sophie Gustafson, Kungsbacka
    1992 Kalmar Åsa Gottmo, Kalmar
    1991 Falsterbo Ulrika Johansson, Lysegården
    1990 Lidingö Maria Bertilsköld, Ärila
    1989 Gävle Jennifer Allmark, Österlen
    1988 Perstorp Charlotte Bengtsson, Vasatorp
    1987 Varberg Helene Koch, Albatross
    1986 Falköping Margareta Bjurö, Söderåsen
    1985 Linköping Helen Alfredsson, Gullbringa
    1984 Saltsjöbaden Sofia Grönberg, Halmstad
    1983 Gullbringa Helen Alfredsson, Gullbringa
    1982 Vasatorp Liselotte Neumann, Finspång
    1981 Norrköping Helen Alfredsson, Gullbringa
    1980 Växjö Gisela Linnér, Linköping
    1979 Sollentuna Pia Nilsson, Torekov
    1978 Isaberg Kärstin Ehrnlund, Gullbringa
    1977 Lyckorna Marie Wennersten, Lyckorna
    1976 Falsterbo Cecilia Tillström, Jönköping
    1975 Upsala Mia Brantberg, Lund
    1974 Viksjö Anna Dönnestad, Ljunghusen
    1973 Linköping Hillewi Hagström, Upsala
    1972 Borås Hillewi Hagström, Upsala
    1971 Lund Christina Westerberg, Djursholm
    1970 Södertälje Anna Dönnestad, Ljunghusen
    1969 Djursholm Nailil Skoog, Stockholm
    1968 Kalmar Monica Andersson, Landskrona
    1967 Hovås Christina Westerberg, Djursholm
    1966 Ljunghusen Liv Wollin, Lidingö
    1965 Tylösand Nina Rehnqvist, Drottningholm
    1964 Örebro Nina Rehnqvist, Drottningholm
    1963 Lund Karin Stenport, Kalmar
    1962 Jönköping Liv Wollin, Lidingö
    1961 Djursholm Louise Wingård, Carlskrona
    1960 Falsterbo Christina Nordström, Mölle
    1959 Hovås Lolo Brasier, Göteborg
    1958 Rya Birgit Forssman, Falsterbo
    1957 Båstad Birgit Forssman, Falsterbo
    1947-56 Inställt
    1946 Hovås Lillott Mörner, Göteborg
    1945 Inställt
    1944 Hovås Lillott Mörner, Göteborg
    1943 Inställt
    1942 Hovås Ann-Marie Brynolf, Falsterbo
    1941 Kevinge Maud Röhss, Saltsjöbaden
    1940 Inställt
    1939 Båstad Maud Röhss, Saltsjöbaden
  9. JSM Match pojkar
  10. År Bana Segrare
    2016 Kumla Pontus Nyholm, Gävle
    2015 Salem Calle Hagström, Kungsbacka
    2014 Vasatorp Jesper Svensson, Bro-Bålsta
    2013 Hills Gustav Held, Delsjö
    2012 Upsala Tobias Edén, Karlstad
    2011 Gränna Filip Brattse, Flommen
    2010 Lidingö Carl Jismark, Ågesta
    2009 Vasatorp Anders Larsson, Upsala
    2008 Nyköping Simon Forsslund, Salem 
    2007 Möre Christoffer Arvidsson, Falkenberg
    2006 Burvik Mikael Johansson Moberg, Gävle
    2005 Ängsö Jonas Blixt, Hammarö
    2004 Åtvidaberg Gustav Nyblom, Kalmar
    2003 Stenungsund Oskar Herrlin, Alvesta
    2002 Hook Niklas Lemke, Linköping
    2001 Västerås Erik Johansson, Chalmers
    2000 Alingsås Henrik Botha, Alingsås
    1999 Landskrona Johan Lundkvist, Borås
    1998 Lyckorna Pontus Ericsson, Örkelljunga
    1997 Gränna Jonas Torines, Ågesta
    1996 Sollentuna Jonas Torines, Ågesta
    1995 Ljunghusen Viktor Gustavsson, Haninge
    1994 Hudiksvall Jimmy Kawalec, Borås
    1993 Lysegården Marcus Westerberg, Luleå
    1992 Kalmar Niclas Fasth, Lysegården
    1991 Falsterbo Klas Eriksson, Växjö
    1990 Lidingö Fredrik Andersson, Laholm
    1989 Gävle Pehr Magnebrant, Södertälje
    1988 Perstorp Lars Herne, Kalmar
    1987 Varberg Olle Nordberg, Täby
    1986 Falköping Olle Nordberg, Täby
    1985 Sundsvall Jesper Parnevik, Täby
    1984 Ågesta John Lindberg, Ågesta
    1983 Lysegården Magnus Hennberg, Växjö
    1982 Rya Magnus Persson, Landskrona
    1981 Norrköping Freddy Carlsson, Sigtuna
    1980 Växjö Anders Forsbrand, Karlstad
    1979 Sollentuna Ove Sellberg, Ågesta
    1978 Isaberg Toni Lindahl, Lidköping
    1977 Lyckorna Fredrik Stahle, Lund
    1976 Falsterbo Anders Johnsson, Ingarö
    1975 Upsala Peter Lindwall, Linköping
    1974 Viksjö Thomas Bergström, Sollentuna
    1973 Linköping Bob Bäckstedt, Linköping
    1972 Borås Oddbjörn Hagström, Upsala
    1971 Lund Torbjörn Arvidsson, Rya
    1970 Södertälje Olle Dahlgren, Falkenberg
    1969 Djursholm Olle Dahlgren, Falkenberg
    1968 Kalmar Gunnar Mueller, Lund
    1967 Hovås Jan Rosell, Tranås
    1966 Ljunghusen Jan Rosell, Tranås
    1965 Tylösand Johan Lindeberg, Saltsjöbaden
    1964 Örebro Jonas Peil, Lund
    1963 Lund Tony Lidholm, Rya
    1962 Jönköping Tony Lidholm, Rya
    1961 Djursholm Claes Jöhncke, Linköping
    1960 Falsterbo Peter Nordwall, Stockholm
    1959 Hovås Håkan Dahl, Göteborg
    1958 Rya Gunnar Carlander, Halmstad
    1957 Båstad Gunnar Carlander, Halmstad
    1956 Båstad Sven-Erik Uhlin, Halmstad
    1955 Tylösand Gunnar Carlander, Halmstad
    1954 Tylösand Gunnar Carlander, Halmstad
    1953 Kevinge Roger Lagarde, Frankrike
    1952 Båstad Gunnar Carlander, Halmstad
    1951 Tylösand Göran Lindeblad, Halmstad
    1950 Tylösand Håkan Järbur, Göteborg
    1949 Tylösand Fredrik Carlsson, Djursholm
    1948 Tylösand G A Bielke, Stockholm
    1947 Hovås Fredrik Carlsson, Djursholm
    1946 Hovås Göran Holmqvist, Djursholm
    1945 Tylösand Bengt Carlsson, Djursholm
    1944 Hovås Hans Stenberg, Halmstad
    1943 Inställt
    1942 Hovås Jan Nathorst-Westfelt, Borås
    1941 Kevinge Bengt Einar, Stockholm
    1940 Inställt
    1939 Båstad Jan Gumpert, Saltsjöbaden
  11. SM Foursome herrar
  12. År Bana Segrare
    1977 Lunds Akademiska GK Olle Dahlgren, Rya och Gösta Ignell, Örebro, 300 slag
    1976 Viksjö GK Rolf Seliberg, Ljusdal och Olle Strand, Högbo, 297 slag
    1975 Växjö GK Lars Dahlin och Tommys Ström, Båstad, 300 slag
  13. Lag-SM damer
  14. År Bana Segrare
    2016 Barsebäck Hills GK
    2015 Barsebäck Ringenäs GK
    2014 Barsebäck Vasatorps GK
    2013 Barsebäck Barsebäck GCC
    2012 Barsebäck Saltsjöbadens GK
    2011 Barsebäck Barsebäck GCC
    2010 Barsebäck  Barsebäck GCC
    2009 Isaberg Barsebäck GCC
    2008 Ljunghusen Barsebäck GCC
    2007 Hook Barsebäck GCC
    2006 Växjö  Kristianstads GK
    2005 Troxhammar Kristianstads GK
    2004 Kalmar Kalmar GK
    2003 Vasatorp Vetlanda GK
    2002 Delsjö Delsjö GK
    2001 Stockholm Kristianstads GK
    2000 Lunds Akademiska Kristianstads GK
    1999 Växjö Kristianstads GK
    1998 Gullbringa Kristianstads GK
    1997 Kalmar Kristianstads GK
    1996 Vasatorp Kristianstads GK
    1995 Karlstad Kristianstads GK
    1994 Kristianstad Kristianstads GK
    1993 Kungsbacka Kristianstads GK
    1992 Mölle Kristianstads GK
    1991 Ågesta / Gullbringa Gullbringa GCC
    1990 Ärila / Karlstad Delsjö GK
    1989 Delsjö / Stockholm Delsjö GK
    1988 Upsala / Kalmar Albatross GK
    1987 Albatross / Linköping Albatross GK
    1986 Jönköping / Flommen Linköpings GK
    1985 Göteborg / Bokskogen Falsterbo GK
    1984 Falsterbo GK
    1983 Falsterbo GK
    1982 Falsterbo GK
    1981 Falsterbo GK
    1980 Falsterbo GK
    1979 Falsterbo GK
    1978 Falsterbo GK
    1977 Falsterbo GK
    1976 Ljunghusens GK
    1975 Upsala GK
  15. Lag-SM herrar
  16. År Bana Segrare
    2016 Barsebäck Landeryds GK
    2015 Barsebäck Djursholms GK
    2014 Barsebäck Linköpings GK
    2013 Barsebäck Karlstad GK
    2012 Barsebäck Barsebäck GCC
    2011 Barsebäck Vasatorps GK
    2010 Barsebäck Kvarnby GK
    2009 Göteborg Kvarnby GK
    2008 Finspång Sollentuna GK
    2007 Österåker Wermdö GK
    2006 Borås Vasatorps GK
    2005 Falun-Borlänge Falun-Borlänge GK
    2004 Kalmar Vasatorps GK
    2003 Sollentuna Ågesta GK
    2002 Gävle Vasatorps GK
    2001 Barsebäck Vasatorps GK
    2000 Bokskogen Barsebäcks GCC
    1999 Kristianstad Bokskogens GK
    1998 Gävle Gävle GK
    1997 Södertälje Gävle GK
    1996 Lysegården Lysegårdens GK
    1995 Stockholm Ågesta GK
    1994 Ågesta Ågesta GK
    1993 Täby Ågesta GK
    1992 Landskrona Ågesta GK
    1991 Linköping Vasatorps GK
    1990 Västerås / Katrineholm Katrineholms GK
    1989 Högbo / Ågesta Ågesta GK
    1988 Landskrona / Gävle Ågesta GK
    1987 Halmstad / Eksjö Västerås GK
    1986 Ljunghusen / Viksjö Viksjö GK
    1985 Katrineholm / Högbo Ågesta GK
    1984 Karlstad / Gävle Ågesta GK
    1983 Landskrona / Linköping Landskrona GK
    1982 Jönköping / Söderhamn Landskrona GK
    1981 Lunds Akademiska / Stockholm Jönköpings GK
    1980 Kristianstad / Västerås Västerås GK
    1979 Rya / Delsjö Jönköpings GK
    1978 Öijared / Växjö Jönköpings GK
    1977 Västerås GK
    1976 Västerås GK
    1975 Växjö GK
  1. SM Slagspel damer
  2. År Bana Segrare
    2008-2012 Tävlingen spelades ej
    2007 Gävle Caroline Hedwall, Barsebäck
    2006 Nynäshamns GK Christine Hallström, Södertälje
    2005 Vidbynäs GK Anna Tybring, Motala
    2004 Upsala GK Maria Bodén, Timrå
    2003 Upsala Emelie Svenningsson, Växjö
    2002 Gävle Anna Becker, Lunds Akademiska
    2001 Gävle Malin Burström, Delsjö
    2000 Gävle Lisa Hed, Gullbringa
    1999 Timrå Eva-Lotta Strömlid, Katrineholm
    1998 Timrå Sara Jelander, Växjö
    1997 Timrå Malin Tveit, Lysegården
    1996 Nynäshamn Petra Rigby-Jinglöv, Romeleåsen
    1995 Falun-Borlänge Mia Löjdahl, Kristianstad
    1994 Mölle Petra Rigby, Romeleåsen
    SM: Karolina Andersson, Falkenberg
    1993 Lidköping Dale Reid, Skottland
    1992 Ängsö Charlotta Sörenstam, Bro-Bålsta
    1991 Tobo Anna Berg, Krtistianstad
    1990 Tobo Margareta Bjurö, Söderåsen
    1989 Wittsjö Susann Norberg, Ågesta
    1988 Jönköping Helen Alfredsson, Gullbringa
    1987 Drottningholm Michiko Hattori, Japan
    SM: Helen Andersson, Albatross
    1986 Östersund Pia Nilsson, Torekov
    1985 Rya Karen Espinasse, Frankrike
    1984 Söderåsen Charlotte Montgomery, Falsterbo
    1983 Hovås Anna Oxenstierna, Roslagen
    1982 Örebro Liselotte Neumann, Finspång
    1981 Jönköping Liselotte Neumann, Finspång
    1980 Drottningholm Marie Christine de Werra, Schweiz
    1979 Ljunghusen Liv Wollin, Falsterbo
    1978 Värnamo Kärstin Ehrnlund, Gullbringa
    1977 Kristianstad Liv Wollin, Falsterbo
    1976 Upsala Hillewi Hagström, Upsala
    1975 Åtvidaberg Marie Wennersten, Lyckorna
    1974 Gullbringa Monica Andersson, Mölle
    1973 Bokskogen Hillewi Hagström, Upsala
    1972 Karlstad Liv Wollin, Lidingö
    1971 Wermdö Liv Wollin, Lidingö
    1970 Jönköping Liv Wollin, Lidingö
    1969 Hovås Liv Wollin, Lidingö
    1968 Tylösand Nina Rehnqvist,
    1967 Eskilstuna Vivi Marstrand, Norge
    1966 Kevinge Liv Wollin, Lidingö
    1965 Båstad Cecilia Perslow, Örebro
    1964 Hovås Liv Wollin, Lidingö
    1963 Linköping Nina Rehnqvist
    1962 Mölle Britt Mattsson, Stockholm
  3. SM Slagspel herrar
  4. År Bana Segrare
    2008-2012 Tävlingen spelades ej
    2007 Jönköping Johan Wahlqvist, Barsebäck
    2006 Vidbynäs GK Andreas Ljunggren, Wermdö  
    2005 Vidbynäs GK Morten Hagen, Norge
    SM: Andreas Ljunggren, Wermdö
    2004 Upsala GK Hampus von Post, Timrå
    2003 Upsala Ari Savolainen, Finland
    SM: Magnus A Carlsson, Västerås
    2002 Jönköping Hans Edberg, Hook
    2001 Söderåsen Ulrik Gustafsson, Värnamo
    2000 Söderåsen Martin Erlandsson, Bokskogen
    1999 Söderåsen Per G. Nyman, Växjö
    1998 Söderåsen Johan Ryström, Frösåker
    1997 Söderåsen Joakim Rask, PGA Et Club
    1996 Söderåsen Adam Mednick, Gävle
    1995 Söderåsen Dennis Edlund, Viksjö
    1994 Rya Eric Carlberg, Gävle
    1993 Upsala Daniel Chopra, Falun-Borlänge
    1992 Örebro Joakim Haeggman, Kalmar
    1991 Örebro Jonathan Sewell, England
    SM: Mats Hallberg, Ärila
    1990 Örebro Jesper Parnevik, Täby
    1989 Örebro Anders Gillner, Västerås
    1988 Forsbacka Per Haugsrud, Norge
    SM: Björn Svedin, Wermdö
    1987 Ullna Marc Pendaries, Frankrike
    SM: Mikael Högberg, Eskilstuna
    1986 Kalmar Mats Lanner, Albatross
    1985 Vasatorp Mats Lanner, Albatross
    1984 Skellefteå Anders Forsbrand, Karlstad
    1983 Lyckorna Mikael Högberg, Eskilstuna
    1982 Upsala David Carrick, Skottland
    1981 Karlshamn David Carrick, Skottland
    1980 Ärila Jan Rube, Mölle
    1979 Falsterbo Gordon Brand Jr, Skottland
    1978 Tylösand Björn Svedin, Wermdö
    1977 Båstad Mikael Sorling, Västerås
    1976 Örebro Jan Rube, Mölle
    1975 Jönköping Hans Hedjerson, Wermdö
    1974 Delsjö Yves Hofstetter, Schweiz
    1973 Rya Staffan Mannerström, Stockholm
    1972 Örebro Magnus Lindberg, Örebro
    1971 Drottningholm Gösta Ignell, Örebro
    1970 Åtvidaberg Hans Hedjerson, Wermdö
    1969 Delsjö Claes Jöhncke, Stockholm
    1968 Falsterbo Claes Jöhncke, Stockholm
    1967 Örebro Claes Jöhncke, Stockholm
    1966 Drottningholm Claes Jöhncke, Stockholm
    1965 Linköping Claes Jöhncke, Stockholm
    1964 Tylösand Claes Jöhncke, Stockholm
  5. SM Match damer
  6. År Bana Segrare
    2016 Ullna Johanna Björk, Vasatorp
    2015 Ullna Camilla Lennarth, Fågelbro
    2014 Karlstad Natalie Wille, Bro-Bålsta
    2013 Brollsta Anjelika Hammar, Torekov
    2012 Österåker Lina Boqvist, Isaberg
    2011 Österåker Cissi Wahlberg, Gustavsvik
    2010 Österåker Lotta Wahlin, Landeryd
    2009 Örebro Louise Larsson, Karlstad
    2008 Örebro Anna Nordqvist, Torshälla
    2007 Mosjö  Julie Tvede, Danmark 
    SM: Caroline Hedwall, Barsebäck
    2006 Gustavsvik Caroline Hedwall, Barsebäck 
    2005 Stockholm Louise Stahle, Barsebäck
    2004 Stockholm Maria Bodén, Timrå
    2003 Lidingö Linda Wessberg, Delsjö
    2002 Stockholm Rikka Hakkarainen, Finland
    SM: Karolina Andersson, Falkenberg
    2001 Tomelilla Cecilia Sjöblom, Rya
    2000 Ärila Isabelle Rosberg, Norrköping
    1999 Degerberga Filippa Helmersson, Falsterbo
    1998 Varberg, västra Helene Koch, Lyckorna
    1997 Varberg, västra Catrin Nilsmark, Öijared
    1996 Hook Anna Berg, Kristianstad
    1995 Skellefteå Mia Löjdahl, Kristianstad
    1994 Upsala Maria Hjorth, Falun-Borlänge
    1993 Landeryd Maria Hjorth, Falun-Borlänge
    1992 Karlstad Carin Hjalmarsson, Gullbringa
    1991 Hook Linda Ericsson, Karlstad
    1990 Bro-Bålsta Jeniffer Allmark, Österlen
    1989 Sigtunabygden Pia Nilsson, Haninge
    1988 Jönköping Helen Alfredsson, Gullbringa
    1987 Linköping Helen Alfredsson, Gullbringa
    1985 Örebro Helen Alfredsson, Gullbringa
    1984 Kalmar Liselotte Neumann, Finspång
    1983 Värnamo Gisela Linnér, Linköping
    1982 Falkenberg Marie Wennersten, Lyckorna
    1981 Forsbacka Marie Wennersten, Lyckorna
    1980 Landskrona Liv Wollin, Falsterbo
    1979 Kevinge Hillewi Hagström, Upsala
    1978 Borås Kärstin Ehrnlund, Gullbringa
    1977 Örebro Kärstin Ehrnlund, Gullbringa
    1976 Bokskogen Liv Wollin, Karlskrona
    1975 Djursholm Eva Cedervall, Kalmar
    1974 Kalmar Monica Andersson, Mölle
    1973 Tylösand Liv Wollin, Falsterbo
    1972 Ljunghusen Liv Wollin, Falsterbo
    1971 Örebro Louise Wingård, Karlskrona
    1970 Lidingö Birgit Forssman, Strängnäs
    1969 Linköping Liv Wollin, Lidingö
    1968 Borås Liv Wollin, Lidingö
    1967 Lund Liv Wollin, Lidingö
    1966 Örebro Liv Wollin, Lidingö
    1965 Jönköping Cecilia Perslow, Örebro
    1964 Rya Liv Wollin, Lidingö
    1963 Båstad Liv Wollin, Lidingö
    1962 Linköping Ann-Marie Brynolf, Falsterbo
    1961 Lund Ann-Katrin Svensson, Halmstad
    1960 Tylösand Britt Mattsson, Stockholm
    1959 Rya Marianne Bergengren, Rya
    1958 Lidingö Marianne Bergengren, Rya
    1957 Falsterbo Britt Mattsson, Stockholm
    1956 Kevinge Britt Mattsson,. Stockholm
    1955 Båstad Ann-Katrin Svensson, Halmstad
    1954 Tylösand Gertrud Ahlberg, Halmstad
    1953 Hovås Britt Mattsson, Stockholm
    1952 Djursholm Britt Mattsson, Stockholm
    1951 Kevinge Britt Mattsson, Stockholm
    1950 Båstad Britt Mattsson, Stockholm
    1949 Lidingö Britt Mattsson, Stockholm
    1948 Hovås Nancy Runfelt, Båstad
    1947 Lidingö Cisela Lundberg, Djursholm
    1946 Båstad Nancy Runfelt, Båstad
    1945 Tylösand Ann-Kersti Svensson, Halmstad
    1944 Hovås Maud Röhss, Saltsjöbaden
    1943 Kevinge Ann-Marie Brynolf, Falsterbo
    1942 Tylösand Maud Röhss, Saltsjöbaden
    1941 Lidingö Maud Röhss, Saltsjöbaden
    1940 Inställt
    1939 Tylösand Nancy Runfelt, Båstad
    1938 Båstad Ann-Kersti Swenson, Göteborg
    1937 Falsterbo Karin Bauer, Falsterbo
    1936 Kevinge Ellis Janzon, Stockholm
    1935 Båstad Karin Bauer, Falsterbo
    1934 Hovås Ann-Kerstin Swenson, Göteborg
    1933 Falsterbo Karin Bauer, Falsterbo
    1932 Djursholm Karin Bauer, Falsterbo
    1925-1931 Inställt
    1924 Råsunda Els-Brita Hammer, Stockholm
    1923 Inställt
    1922 Råsunda Karin Bauer, Falsterbo
    1919-1921 Inställt
    1918 Hovås Rosa Runfelt, Göteborg
    1915-1917 Inställt
    1914 Råsunda Viveka Rosencrantz, Falsterbo
    1912-1913  Inställt
    1911              Hovås                 Viveka Rosencrantz, Falsterbo
  7. SM Match herrar
  8. År Bana Segrare
    2016 Ullna Niclas Johansson, Flommen
    2015 Ullna Björn Hellgren, Frösåker
    2014 Fågelbro Patrick O'Neill, Danmark
    SM: Christopher Feldborg-Nielsen, Sjöbo
    2013 Brollsta Jesper Kennegård, AIK
    2012 Österåker Jesper Billing, Halmstad
    2011 Österåker Niklas Bruzelius, AIK Golf
    2010 Österåker Christian Aronsen, Danmark
    SM: Tony Edlund, Viksjö
    2009 Örebro Tony Edlund, Viksjö
    2008 Örebro Åke Nilsson, Kristianstad
    2007 Mosjö  Andreas Andersson, Mjölby
    2006 Gustavsvik Andreas Ljunggren, Wermdö
    2005 Stockholm Mattias Nilsson, Abbekås
    2004 Stockholm Magnus A Carlsson, Västerås
    2003 Lidingö Andreaz Lindberg, Ryfors
    2002 Stockholm Fredrik Orest, Motala
    2001 Tomelilla Fredrik Widmark, Bokskogen
    2000 Tomelilla Björn Pettersson, Täby
    1999 Kristianstad Kalle Brink, Vasatorp
    1998 Varberg, västra Kevin Carrisimi, USA
    SM: Mattias Elisasson, Mark
    1997 Varberg, västra Greg Garbero, USA
    SM: Raimo Sjöberg, Ingarö
    1996 Hook Adam Mednick, Gävle
    1995 Skellefteå Peter Thörn, A6
    1994 Upsala Per Nyman, Kristianstad
    1993 Bro-Bålsta Per Haugsrud, Norge
    SM: Joakim Nilsson, Örebro
    1992 Kungälv-Kode José Cantero, Argentina
    SM: Kenny Cross, Lindö
    1991 Viksjö Mathias Grönberg, Örebro
    1990 Upsala Eoghan O'Connell, Irland
    SM: Per-Ulrik Johansson, Upsala
    1989 Stora Lundby Magnus Granqvist, Lidköping
    1988 Jönköping Mikael Krantz, Vasatorp
    1987 Linköping C-M Strömberg, Båstad
    1986 Eksjö Magnus Granqvist, Lidköping
    1985 Örebro Yngve Nilsson, Katrineholm
    1984 Ågesta Mats Lanner, Albatross
    1983 Värnamo K-G Drotz, Flommen
    1982 Falkenberg Björn Svedin, Wermdö
    1981 Forsbacka Göran Knutsson, Rya
    1980 Landskrona Göran Knutsson, Rya
    1979 Kevinge Björn Svedin, Wermdö
    1978 Borås Mikael Sorling, Västerås
    1977 Örebro Mikael Sorling, Västerås
    1976 Bokskogen Bo Häggström, Wermdö
    1975 Djursholm Göran Lundqvist, Växjö
    1974 Kalmar Jan Rube, Mölle
    1973 Tylösand Magnus Lindberg, Gävle
    1972 Ljunghusen Claes Jöhncke, Stockholm
    1971 Örebro Hans Hedjerson, Wermdö
    1970 Lidingö Hans Hedjerson, Wermdö
    1969 Linköping Jan Rosell, Tranås
    1968 Borås Jan Rosell, Tranås
    1967 Lund Johan Jöhncke, Linköping
    1966 Örebro Thure Holmström, Lidingö
    1965 Jönköping Johan Jöhncke, Linköping
    1964 Rya Lennart Leinborn, Lidingö
    1963 Båstad Göran Göransson, Lund
    1962 Linköping P O Johansson, Halmstad
    1961 Lund Lennart Leinborn, Lidingö
    1960 Tylösand Rune Karlfeldt, Stockholm
    1959 Rya Bengt Möller, Göteborg
    1958 Lidingö Lennart Leinborn, Lidingö
    1957 Falsterbo Göran Lindeblad, Karlskrona
    1956 Kevinge G A Bielke, Stockholm
    1955 Båstad Elis Werkell, Stockholm
    1954 Tylösand Gunnar Carlander, Halmstad
    1953 Hovås Elis Werkell, Stockholm
    1952 Djursholm Elis Werkell, Stockholm
    1951 Kevinge Bengt Carlsson, Djursholm
    1950 Båstad Elis Werkell, Stockholm
    1949 Lidingö Elis Werkell, Stockholm
    1948 Hovås Finn Sörvik, Göteborg
    1947 Lidingö Elis Werkell, Stockholm
    1946 Båstad Finn Sörvik, Göteborg
    1945 Tylösand Finn Sörvik, Göteborg
    1944 Hovås Finn Sörvik, Göteborg
    1943 Kevinge Edvard Brändström, Stockholm
    1942 Tylösand Erik Röhss, Göteborg
    1941 Lidingö Bo Herion, Lidingö
    1940 Inställt
    1939 Tylösand (Halmstad GK) Knut Sörvik, Göteborg
    1938 Båstad Sune Malmström, Stockholm
    1937 Falsterbo Hugo Runfelt, Båstad
    1936 Kevinge (Stockholms GK) Sune Malmström, Stockholm
    1935 Båstad Hugo Runfelt, Båstad
    1934 Hovås Erik Runfelt, Göteborg
    1933 Falsterbo Stig Boström, Falsterbo
    1932 Djursholm Sune Malmström, Stockholm
    1925-1931 Inställt
    1924 Råsunda Gunnar Edstrand, Falsterbo
    1923 Råsunda Gunnar Edstrand, Falsterbo
    1922 Råsunda Carl Rydbeck, Falsterbo
    1921 Hovås Erik Runfelt, Göteborg
    1920 Falsterbo Carl Rydbeck, Falsterbo
    1919 Råsunda Hans Beck-Friis, Falsterbo
    1918 Hovås Erik Runfelt, Göteborg
    1917 Falsterbo Erik Runfelt, Göteborg
    1916 Råsunda Hans Beck-Friis, Falsterbo
    1915 Falsterbo Carl Rydbeck, Falsterbo
    1914 Råsunda (Stockholms GK) Knut Lignell, Falsterbo
    1913 Falsterbo Erik Runfelt, Göteborg
    1912 Hovås Erik Runfelt, Göteborg
    1911 Hovås Tor Törnsten, Göteborg
    1910 Hovås Tor Törnsten, Göteborg
    1909 Hovås Tor Törnsten, Göteborg
    1908 Hovås J Harvey, Göteborg
    1907 Hovås Tor Törnsten, Göteborg
    1906 Hovås Tor Törnsten, Göteborg
    1905 Hovås A Armstrong, Göteborg
    1904 Hovås (Göteborgs GK)         Teodor Åkermark, Göteborg
  9. Skol-SM
  10. Tyvärr finns det ingen tidigare statistik än 2008.

    År Skola
    2016 Celsiusskolans Idrottsförening Lag 2
    2015 Sundstagymnasiet
    2014 Celsiusskolans Idrottsförening
    2013 Klippans Gymnasieskola Lag 1
    2012 Celciusskolans Idrottsförening
    2011 Proactivas Gymnasieskola Växjö
    2010 Virginska Gymnasiet
    2009 Danderyds Gymnasium
    2008 Danderyds Gymnasium

Årets Golfare

Utmärkelsen Årets Golfare instiftades 1966 av årsbokenGolf i Sverige” men är sedan 1987 ett samarrangemang mellan tidningen Svensk Golf, Föreningen Golfjournalisterna samt Svenska Golfförbundet och PGA Sverige. 

Juryn består av Golfjournalisternas medlemmar samt representanter för SGF och PGA. Årets Golfare är en individuell utmärkelse för såväl proffs som amatörer och kan erövras obegränsat antal gånger.

Årets Golfare belönas med Silverbollen av Svensk Golf och Föreningen Golfjournalisterna, plus 10 000 kronor i ett stipendium från Svensk Golf. Om ett proffs vinner utmärkelsen ska pengarna antingen skänkas till svensk golfklubb eller till välgörande ändamål. Vinner en amatör utmärkelsen tillfaller pengarna spelarens hemmaklubb.

  1. Årets golfare genom tiderna
  2. År Spelare
    1966 Liv Wollin
    1967 Claes Jöhncke
    1968 Liv Wollin
    1969 Claes Jöhncke
    1970 Hans Hedjerson
    1971 Gunnar Mueller
    1972 Christina Westerberg
    1973 Hans Hedjerson
    1974 Jan Rube
    1975 Göran Lundqvist
    1976 Hans Hedjerson
    1977 Mikael Sorling
    1978 Mikael Sorling
    1979 Björn Svedin
    1980 Anders Johnsson
    1981 Krister Kinell
    1982 Magnus Persson
    1983 Charlotte Montgomery
    1984 Anders Forsbrand
    1985 Liselotte Neumann
    1986 Ove Sellberg
    1987 Anders Forsbrand
    1988 Liselotte Neumann
    1989 Sofia Grönberg
    1990 Helen Alfredsson
    1991 Per-Ulrik Johansson
    1992 Anders Forsbrand
    1993 Joakim Haeggman
    1994 Liselotte Neumann
    1995 Annika Sörenstam
    1996 Annika Sörenstam
    1997 Annika Sörenstam
    1998 Annika Sörenstam
    1999 Jesper Parnevik
    2000 Sophie Gustafson
    2001 Annika Sörenstam
    2002 Annika Sörenstam
    2003 Annika Sörenstam
    2004 Annika Sörenstam
    2005 Annika Sörenstam
    2006 Henrik Stenson
    2007 Henrik Stenson
    2008 Robert Karlsson
    2009 Anna Nordqvist
    2010 Robert Karlsson
    2011 Caroline Hedwall
    2012 Peter Hanson
    2013 Henrik Stenson
    2014 Henrik Stenson
    2015 David Lingmerth

Toursegrar dam/herr

Ta del av statistiken över antalet segrar på LET (Ladies European Tour), ET (European Tour), LPGA (Ladies Professional Golf Association) och PGA Tour (Professional Golf Association) till och med 2012.

  1. Segrar på PGA Tour
  2. År Svenska segrar på PGA Tour Tävling
    1997 Gabriel Hjertstedt B.C. Open
    1998 Jesper Parnevik Phoenix Open
    1999 Jesper Parnevik Greater Greensboro Chrysler Classic
    1999 Gabriel Hjertstedt Touchstone Energy Tucson Open
    2000 Jesper Parnevik Bob Hope Chrysler Classic
    2000 Jesper Parnevik GTE Byron Nelson Classic
    2001 Jesper Parnevik Honda Classic
    2005 Carl Pettersson Chrysler Championship
    2006 Carl Pettersson The Memorial Tournament
    2007 Henrik Stenson WGC-Accenture Match Play Championship *
    2007 Daniel Chopra Ginn sur Mere Classic
    2008 Daniel Chopra Mercedes-Benz Championship
    2008 Richard S Johnson US Bank Championship in Milwaukee
    2008 Carl Pettersson Wyndham Championship
    2009 Henrik Stenson The Players Championship
    2010 Carl Pettersson Canadian Open
    2011 Fredrik Jacobson Travelers Championship
    2012 Carl Pettersson RBC Heritage
    2012 Jonas Blixt Frys.com Open
    2013 Jonas Blixt The Greenbrier Classic
    2013 Henrik Stenson Deutsche Bank Championship
    2013 Henrik Stenson TOUR Championship
    2015 David Lingmerth The Memorial Tournament
    2016 Henrik Stenson THE OPEN CHAMPIONSHIP *
    2017 Jonas Blixt tillsammans med Cameron Smith Zurich Classic
  3. Segrar på LPGA Tour
  4. År Svenska segrar på LPGA-touren Tävling
    1988 Liselotte Neumann US WOMEN`S OPEN
    1991 Liselotte Neumann Mazda Japan Classic
    1993 Helen Alfredsson NABISCO DINAH SHORE
    1994 Liselotte Neumann Minnesota LPGA Classic
    1994 Liselotte Neumann Weetabix Women´s British Open
    1994 Liselotte Neumann GHP Heartland Classic
    1994 Helen Alfredsson Ping/Welch´s Championship
    1995 Annika Sörenstam US WOMEN`S OPEN
    1995 Annika Sörenstam GHP Heartland Classic
    1995 Annika Sörenstam Samsung World Championship
    1996 Liselotte Neumann Chrysler-Plymouth Tournament of Champions
    1996 Liselotte Neumann Ping/Welch´s Championship
    1996 Liselotte Neumann First Bank LPGA Classic
    1996 Annika Sörenstam US WOMEN`S OPEN
    1996 Annika Sörenstam CoreStates Betsy King Classic
    1996 Annika Sörenstam Samsung World Championship
    1997 Liselotte Neumann Welch´s Championship
    1997 Liselotte Neumann Toray Japan Queens Cup
    1997 Annika Sörenstam Chrysler-Plymouth Tournament of Champions
    1997 Annika Sörenstam Cup Noodles Hawaiian Ladies Open
    1997 Annika Sörenstam Longs Drug Challenge
    1997 Annika Sörenstam Michelob Light Classic
    1997 Annika Sörenstam CoreStates Betsy King Classic
    1997 Annika Sörenstam ITT LPGA Tour Championship
    1998 Helen Alfredsson The Office Depot
    1998 Helen Alfredsson Welch´s/Circle K Championship
    1998 Liselotte Neumann Standard Register PING
    1998 Liselotte Neumann Chick-fil-A Charity Championship
    1998 Annika Sörenstam Michelob Light Classic
    1998 Annika Sörenstam ShopRite LPGA Classic
    1998 Annika Sörenstam JAL Big Apple Classic
    1998 Annika Sörenstam Safeco Classic
    1999 Catrin Nilsmark Valley of the Stars Championship
    1999 Maria Hjorth Safeco Classic
    1999 Maria Hjorth Mizuno Classic
    1999 Annika Sörenstam Michelob Light Classic
    1999 Annika Sörenstam New Albany Golf Classic
    2000 Charlotta Sörenstam Standard Register PING
    2000 Sophie Gustafson Chick-fil-A Charity Championship
    2000 Sophie Gustafson Weetabix Women´s British Open*
    2000 Annika Sörenstam Welch´s/Circle K Championship
    2000 Annika Sörenstam Firstar LPGA Classic
    2000 Annika Sörenstam Evian Masters
    2000 Annika Sörenstam Jamie Farr Kroger Classic
    2000 Annika Sörenstam Japan Airlines Big Apple Classic
    2001 Sophie Gustafson Subaru Memorial
    2001 Annika Sörenstam Welch´s/Circle K Championship
    2001 Annika Sörenstam Standard Register PING
    2001 Annika Sörenstam NABISCO CHAMPIONSHIP
    2001 Annika Sörenstam The Office Depot
    2001 Annika Sörenstam Chick-fil-A Charity Championship
    2001 Carin Koch LPGA Corning Classic
    2001 Annika Sörenstam Bank of Montreal Canadian Open
    2001 Annika Sörenstam Cisco World Ladies Match Play
    2001 Annika Sörenstam Mizuno Classic
    2002 Annika Sörenstam LPGA Takefuji Classic
    2002 Annika Sörenstam KRAFT NABISCO CHAMPIONSHIP
    2002 Annika Sörenstam Aerus Electrolux USA Championship
    2002 Annika Sörenstam Kellog-Keebler Classic
    2002 Annika Sörenstam Evian Masters*
    2002 Annika Sörenstam ShopRite LPGA Classic
    2002 Annika Sörenstam Williams Championship
    2002 Annika Sörenstam Safeway Classic
    2002 Annika Sörenstam Samsung World Championship
    2002 Annika Sörenstam Mizuno Classic
    2002 Annika Sörenstam ADT Championship
    2003 Annika Sörenstam The Office Depot
    2003 Annika Sörenstam Kellog-Keebler Classic
    2003 Annika Sörenstam McDONALD´S LPGA CHAMPIONSHIP
    2003 Annika Sörenstam WEETABIX WOMEN`S BRITSIH OPEN*
    2003 Annika Sörenstam Safeway Classic
    2003 Helen Alfredsson Longs Drugs Challenge
    2003 Sophie Gustafson Samsung World Championship
    2003 Annika Sörenstam Mizuno Classic
    2004 Annika Sörenstam Safeway International
    2004 Annika Sörenstam The Office Depot
    2004 Annika Sörenstam LPGA Corning Classic
    2004 Annika Sörenstam McDONALD´S LPGA CHAMPIONSHIP
    2004 Annika Sörenstam John Q. Hammons Hotel Classic
    2004 Liselotte Neumann Asahi Ryokuken International
    2004 Annika Sörenstam Samsung World Championship
    2004 Annika Sörenstam Mizuno Classic
    2004 Annika Sörenstam ADT Championship
    2005 Annika Sörenstam MasterCard Classic (Mexiko)
    2005 Annika Sörenstam Safeway International
    2005 Annika Sörenstam KRAFT NABISCO CHAMPIONSHIP
    2005 Carin Koch Corona Morelia Championship
    2005 Annika Sörensam Chick-fil-A Charity Championship
    2005 Annika Sörenstam ShopRite LPGA Classic
    2005 Annika Sörenstam McDONALD´S LPGA CHAMPIONSHIP
    2005 Annika Sörenstam John Q. Hammons Hotel Classic
    2005 Annika Sörenstam Samsung World Championship
    2005 Annika Sörenstam Mizuno Classic
    2005 Annika Sörenstam ADT Championship
    2006 Annika Sörenstam MasterCard Classic
    2006 Annika Sörenstam US WOMEN`S OPEN
    2006 Annika Sörenstam State Farm Classic
    2007 Maria Hjorth Navistar LPGA Classic
    2008 Annika Sörenstam SBS Open at Turtle Bay
    2008 Louise Friberg MasterCard Classic (Mexiko)
    2008 Annika Sörenstam Stanford International
    2008 Annika Sörenstam Michelob Ultra Open
    2008 Helen Alfredsson Evian Masters*
    2008 Helen Alfredsson Grand China Air LPGA
    2009 Anna Nordqvist McDONALD´S LPGA CHAMPIONSHIP
    2009 Sophie Gustafson CVS/pharmacy LPGA Challenge
    2009 Anna Nordqvist LPGA Tour Championship
    2010 Maria Hjorth LPGA Tour Championship
    2011 Maria Hjorth Avnet LPGA Classic
    2014 Anna Nordqvist Honda LPGA Thailand
    2014 Anna Nordqvist Kia Classic
    2015 Anna Nordqvist ShopRite LPGA Classic
    2016 Anna Nordqvist ShopRite LPGA Classic
    2017 Anna Nordqvist Bank of Hope Founders Cup
  5. Segrar på Europatouren för herrar
  6. År Svenska segrar på Europatouren för herrar Tävling
    1986 Ove Sellberg Epson Grand Prix Match-Play
    1987 Mats Lanner Epson Grand Prix Match-Play
    1987 Anders Forsbrand Ebel European Masters
    1989 Ove Sellberg Renault Open de Baleares
    1990 Ove Sellberg Peugeot Trends Belgian Open
    1991 Anders Forsbrand Volvo Open di Firenze
    1991 Per-Ulrik Johansson Renault Belgian Open
    1992 Anders Forsbrand Volvo Open di Firenze
    1992 Anders Forsbrand Credit Lyonnais Cannes Open
    1993 Joakim Haeggman Peugeot Open de España
    1993 Jesper Parnevik Bell’s Scottish Open
    1994 Mats Lanner Madeira Island Open
    1994 Anders Forsbrand Moroccan Open
    1994 Per-Ulrik Johansson Chemapol Trophy Czech Open
    1995 Jarmo Sandelin Turespaña Open Canarias
    1995 Robert Karlsson Turespaña Open Mediterrania
    1995 Jesper Parnevik Volvo Scandinavian Masters (Barsebäck)
    1995 Mathias Grönberg Canon European Masters
    1995 Anders Forsbrand Mercedes German Masters
    1996 Peter Hedblom Moroccan Open
    1996 Jarmo Sandelin Madeira Island Open
    1996 Jesper Parnevik Trophée Lancôme
    1996 Per-Ulrik Johansson Smurfit European Open
    1997 Michael Jonzon Portuguese Open
    1997 Per-Ulrik Johansson Alamo English Open
    1997 Joakim Haeggman Volvo Scandinavian Masters (Barsebäck)
    1997 Per-Ulrik Johansson Smurfit European Open
    1997 Robert Karlsson BMW International Open
    1998 Patrik Sjöland Italian Open
    1998 Mats Lanner Madiera Island Open
    1998 Jesper Parnevik Volvo Scandinavian Masters (Kungsängen)
    1998 Mathias Grönberg Smurfit European Open
    1999 Jarmo Sandelin Peugeot Open de España
    1999 Jarmo Sandelin German Open
    1999 Pierre Fulke Trophée Lancôme
    1999 Robert Karlsson Belgacom Open
    2000 Mathias Grönberg Mercedes-Benz SA Open
    2000 Niclas Fasth Madeira Island Open
    2000 Patrik Sjöland Murphy´s Irish Open
    2000 Pierre Fulke Scottish PGA Championship
    2000 Pierre Fulke Volvo Masters
    2001 Robert Karlsson Via Digital Open de España
    2001 Henrik Stenson Benson & Hedges International Open
    2002 Jarmo Sandelin BMW Asian Open
    2002 Richard S Johnson ANZ Championship
    2002 Carl Pettersson Algarve Open de Portugal
    2002 Adam Mednick North West of Ireland Open
    2002 Robert Karlsson Omega European Masters
    2003 Fredrik Jacobson Omega Hong Kong Open
    2003 Fredrik Jacobson Algarve Open de Portugal
    2003 Mathias Grönberg Italian Open Telecom
    2003 Fredrik Jacobson Volvo Masters
    2004 Joakim Haeggman Qatar Masters
    2004 Christopher Hanell Madeira Island Open
    2004 Henrik Stenson The Heritage
    2005 Niclas Fasth Holden New Zealand Open
    2005 Peter Hanson Jazztel Open de España
    2005 Joakim Bäckström Aa St Omer Open
    2005 Niclas Fasth Deutsche Bank –TPC of Europe
    2005 Mikael Lundberg The Cadillac Russian Open
    2006 Henrik Stenson Qatar Masters
    2006 Johan Edfors TCL Classic
    2006 Niclas Fasth Andalucia Open de España
    2006 Johan Edfors Quinn Direct British Masters
    2006 Robert Karlsson The Celtic Manor Wales Open
    2006 Johan Edfors The Barclays Scottish Open
    2006 Robert Karlsson Deutsche Bank Players Championship
    2006 Henrik Stenson BMW International Open
    2006 Niclas Fasth Mallorca Classic
    2007 Henrik Stenson Dubai Desert Classic
    2007 Peter Hedblom Maybank Malaysian Open
    2007 Henrik Stenson WGC-Accenture Match Play Championship*
    2007 Niclas Fasth BMW International Open
    2007 Per-Ulrik Johansson The Russian Open Golf Championship
    2008 Mikael Lundberg Inteco Russian Open
    2008 Peter Hanson SAS Masters (Arlandastad)
    2008 Robert Karlsson Mercedes-Benz Championship
    2008 Robert Karlsson Alfred Dunhill Links Championship
    2009 Christian Nilsson Saint-Omer Open
    2009 Oskar Henningsson Moravia Silesia Open
    2009 Peter Hedblom Johnnie Walker Championships
    2009 Alex Norén Omega European Masters
    2009 Michael Jonzon Castelló Masters Costa Azahar
    2010 Robert Karlsson Qatar Masters
    2010 Fredrik Andersson H Italian Open
    2010 Peter Hanson Iberdrola Open Cala Millor Mallorca
    2010 Richard S Johnson Nordea Scandinavian Masters (Bro Hof)
    2010 Peter Hanson Celadna Czeck Open
    2010 Robert Karlsson Dubai World Championship
    2011 Alex Norén Saab Wales Open
    2011 Alex Norén Nordea Masters (Bro Hof)
    2012 Peter Hanson KLM Open
    2012 Peter Hanson BMW Masters
    2012 Henrik Stenson SA Open
    2013 Henrik Stenson DP World Tour Championship
    2014 Mikael Lundberg Lyoness Open
    2014 Henrik Stenson DP World Tour Championship
    2015 Alex Norén Nordea Masters (PGA Swedn National)
    2015 Rikard Karlberg 72 Open D´Italia
    2015 Kristoffer Broberg BMW Masters
    2016 Henrik Stenson BMW International Open
    2016 Alex Norén Scottish Open
    2016 Henrik Stenson THE OPEN CHAMPIONSHIP*
    2016 Alex Norén Omega European Masters
    2016 Alex Norén British Masters
    2016 Alex Norén Nedbank Golf Challenge
  7. Segrar på Europatouren för damer
  8. År Svenska segrar på Europatouren för damer Tävling
    1980 Kärstin Ehrnlund McEwans Lager Welsh Classic
    1984 Kärstin Ehrnlund United Friendly Tournament
    1985 Marie Wennersten Mitsubishi Colt Cars Jersey Open
    1985 Liselotte Neumann Höganäs Open (Mölle)
    1985 Liselotte Neumann IBM Ladies European Open
    1986 Liselotte Neumann BMW Ladies German Open
    1987 Liselotte Neumann Letting French Open
    1988 Liselotte Neumann BMW Ladies German Open
    1989 Sofia Grönberg Rome Classic
    1989 Anna Oxenstierna TEC Players Championship
    1990 Helen Alfredsson Weetabix Women´s British Open
    1991 Helen Alfredsson Hennessy Ladies Cup
    1991 Helen Alfredsson Trophee Coconut Skol
    1991 Liselotte Neumann IBM Ladies Open (Haninge)
    1992 Helen Alfredsson Hennessy Ladies Cup
    1992 Helen Alfredsson IBM Ladies Open (Haninge)
    1993 Liselotte Neumann Hennessy Ladies Cup
    1994 Catrin Nilsmark Ford Golf Classic
    1994 Helen Alfredsson Evian Masters
    1994 Liselotte Neumann Hennessy Cup
    1994 Liselotte Neumann Weetabix Women´s British Open
    1994 Liselotte Neumann Trygg Hansa Ladies Open (Haninge)
    1995 Annika Sörenstam OVB Damen Open Austria
    1995 Annika Sörenstam Hennessy Cup
    1995 Liselotte Neumann Trygg Hansa Ladies Open (Haninge)
    1996 Sophie Gustafson Déesse Ladies Swiss Open
    1996 Helen Alfredsson Hennessy Cup
    1996 Annika Sörenstam Trygg Hansa Ladies Open (Haninge)
    1997 Helen Alfredsson McDonald´s WPGA Championship of Europe
    1997 Annika Sörenstam Compaq Open (Österåker)
    1998 Helen Alfredsson Evian Masters
    1998 Annika Sörenstam Compaq Open (Barsebäck)
    1998 Sophie Gustafson Donegal Irish Open
    1998 Sophie Gustafson Marrakech Palmeaire Open
    1999 Catrin Nilsmark Evian Masters
    1999 Sofia Grönberg-W. Laura Davies Invitational
    1999 Sofia Grönberg-W. Air France Madame Biarritz Open
    2000 Sophie Gustafson Ladies Italian Open
    2000 Carin Koch Chrysler Open (Halmstad)
    2000 Sophie Gustafson Ladies Irish Open
    2000 Annika Sörenstam Evian Masters
    2000 Sophie Gustafson Weetabix Women´s British Open*
    2001 Sophie Gustafson AAMI Women´s Australian Open
    2001 Helen Alfredsson WPGA Championship of Europe
    2002 Annika Sörenstam ANZ Ladies Masters
    2002 Annika Sörenstam Evian Masters*
    2002 Annika Sörenstam Compaq Open (Vasatorp)
    2002 Åsa Gottmo Wales WPGA Championship
    2002 Sophie Gustafson Biarritz Ladies Classic
    2003 Sophie Gustafson Ladies Irish Open
    2003 Annika Sörenstam WEETABIX WOMEN`S BRITSIH OPEN*
    2003 Sophie Gustafson HP Open (Drottningholm)
    2003 Sophie Gustafson BT Open
    2003 Marlene Hedblom Biarritz Ladies Classic
    2004 Annika Sörenstam ANZ Ladies Masters
    2004 Cecilia Ekelundh Ladies Open of Portugal
    2004 Maria McBride Ladies English Open
    2004 Annika Sörenstam HP Open (Ullna)
    2005 Cecilia Ekelundh Algarve Ladies Open
    2005 Annika Sörenstam Scandinavian TPC hosted by Annika (Barsebäck)
    2005 Maria McBride Ladies English Open
    2006 Annika Sörenstam Scandinavian TPC hosted by Annika (Bro-Bålsta)
    2006 Linda Wessberg Wales Ladies Championship
    2006 Sophie Gustafson Siemens Austrian Ladies Open
    2006 Cecilia Ekelundh Ladies English Open
    2006 Annika Sörenstam Dubai Ladies Masters
    2007 Linda Wessberg Vediorbis Open de France
    2007 Sophie Gustafson De Vere Ladies Scottish Open
    2007 Annika Sörenstam Dubai Ladies Masters
    2008 Emma Zackrisson Open de España Femenino
    2008 Lotta Wahlin Turkish Open
    2008 Helen Alfredsson Evian Masters*
    2008 Lotta Wahlin Welsh Open Championship
    2008 Annika Sörenstam Suzhou Taihu Ladies Open
    2009 Johanna Westerberg Portugal Ladies Open
    2009 Linda Wessberg UNIQA Ladies Golf Open
    2010 Anna Nordqvist/Sophie Gustafson European Nations Cup**
    2010 Sophie Gustafson Ladies Irish Open
    2011 Anna Nordqvist/Sophie Gustafson European Nations Cup**
    2011 Caroline Hedwall Ladies Slovak Open
    2011 Caroline Hedwall Finnair Masters
    2011 Caroline Hedwall UNIQA Ladies Golf Open
    2011 Caroline Hedwall Hero Women’s Indian Open
    2012 Caroline Hedwall UNIQA Ladies Golf Open
    2014 Camilla Lennarth Allianz Ladies Slovak Open