Fontana har stått värd för Austrian Open. Fontana har stått värd för Austrian Open. Foto: Fontana GC

Dela denna artikel

Läs alla tips

Intresserad av att veta mer om golfresor? Läs reseexpertens alla frågor och svar om resor över hela världen.
Här hittar du alla frågor & svar.

Fråga reseexperten
Vilken bana är den bästa kring Malaga? Hur flyger man enklast till Orlando? Vilka länder är de mest underskattade att spela golf i? Nu har du chansen att ställa dina frågor till vår golfreseexpert Fredrick Månsson, som regelbundet ger svaren här på golf.se.
Mejla på resefragan@golf.se

Fontana i Österrike bör spelas

Kortare semesterturer där bra golf, god mat och extra aktiviteter kombineras? Då vet reseexperten besked liksom om vackert liggande banor i Österrike, som Fontana. Men han tar gärna emot tips om Kroatien.

FRÅGA: Ska åka till Dalarna i augusti på semester och undrar vilka tre banor jag inte får missa. Är en ganska dålig spelare, och tycker miljön runtomkring än viktigare än superduper finish. Vilka skulle du rekommendera?

SVAR: Banan i Idre tycker jag bjuder på många fina vyer. En annan bana som är trevlig är Falun-Borlänge GK. Ska jag nämna ytterligare en spelvärd bana så får det bli Hagge GK. Den är sådär lagom knixig utan att det blir löjligt.

 

FRÅGA: Har du några tips på banor i Österrike?

SVAR: Var i Österrike förra veckan och spelade några banor och det som jag alltid slås av när jag är där är att många medelmåttiga banor kommer undan med det då de i gengäld bjuder på enormt vackra vyer. Dock har jag en stor förkärlek för en bana vid namn Adamstal, dryga timmen sydväst om Wien. I Graz ligger två banor jag gillar, GC Murhof och Maria Lankowitz GC. Är ni i närheten av Innsbruck så hittar ni fina Seefeld Waldmoos GC. Österrikes flaggskepp är utan tvekan Fontana GC utanför Wien. En riktigt läcker bana som stått värd på Austrian Open på Europatouren ett flertal gånger. Är ni i de krokarna så spela även Ebreichsdorf, en vacker bana i slottsmiljö.

 

FRÅGA: Vi är ett killgäng (åtta personer) som firar 10 år och ska för första gången inte ränna runt på en Mälarnära stad… Kan du tipsa om tre bra ställen runt 2-timmarszonen från Stockholm, där man bor på banan i mysig miljö, äter lite gott och helst inte dör av lappsjuka? Det får gärna finnas aktiviteter typ whiskyprovning också, som gör att tiden utan nattklubb känns kortare.

SVAR: Nu är det ju något längre än två timmar till Hook och herrgården där men ni kommer inte att ångra er om ni åker dit. Väl i Jönköping kan ni ju alltid lira ett varv eller två på Sand GC på vägen dit eller hem.

 

FRÅGA: Vi är fyra ”gubbar”, som söker golfupplevelser då och då. Nu funderar vi på att åka till Kroatien. Hur många banor finns det där och var ligger dessa? Är det några som du skulle kunna rekommendera?

SVAR: Om man tittar på Kroatiska golfförbundets hemsida så inser man snabbt att något golfland är det inte. En handfull banor, några ligger i eller runt Zagreb, en annan i Zadar. Vad det är för kvalité och sort på dessa vet jag inte och jag känner ingen som spelat i landet vad jag vet. Om ni åker dit så hör gärna av er efteråt med information som jag kan snappa upp.

 

FRÅGA: Jag och frugan tänkte åka till Chicago i höst och titta på Ryder Cup. Biljetterna är slutsålda men det verkar gå fint att köpa biljetter i andra hand via diverse webbsajter. Har du några tips på hur vi ska gå tillväga?

SVAR: Jag skulle akta mig för att köpa biljetter till Ryder Cup i andra hand. När jag var på Ryder Cup på K Club för några år sen var biljetterna namngivna och enbart de med rätt namn och id kom in. Jag skulle inte våga chansa på en sådan grej. Nu vet jag dock inte hur det är i USA, men att det skulle vara mer släpphänt och mindre rigoröst där än på Irland har jag svårt att tro, men vad vet jag. Spontant så borde det fortfarande gå att kunna få tag på biljetter till inspelsdagarna, men det kanske inte är så intressant...

 

FRÅGA: Om man skulle spela en av årets majorbanor i USA, vilken skulle du tipsa om? Har planerat en långresa i höst, men jag gissar att Augusta National bara är att glömma, eller?

SVAR: Augusta kan du glömma om du inte är väldigt tjenis med någon av medlemmarna i den klubben... Vore jag dig så skulle jag satsa på Kiawah Island där PGA Championship spelas senare i år. En riktigt läcker bana som byggdes lagom till Ryder Cup 1991. Då stack den banan ut ordentligt och flera av spelarna tyckte att den var omöjlig. Vem minns inte när Montgomerie och Calcavecchia yipsar på 17:e och sockar i plurret...

 

FRÅGA: Jag och en kompis funderar på en golfresa över jul och nyår. Vilka resmål finns det under denna årstid? Restid en alternativt två veckor, bra golf och hyfsat klimat är önskemålen.

SVAR: Om ni vill åka två veckor så ges det ju utrymme att ge sig iväg lite längre bort. Varför inte Karibien eller Asien. Många vurmar för Thailand men jag kan ärligt talat inte förstå varför alla gånger. Jag skulle satsa mina kort på Karibien. Puerto Rico är läckert men även någon av ABC-öarna (Aruba, Bonaire och Curaçao) ger bra golfbanor och läckra vyer. Siktar ni på en vecka så är det ju lite närmare som gäller. Det borde funka hyggligt med Sharm el Sheik i Egypten eller varför inte läckra Dubai.

Av: Fredrick Månsson
resefragan@golf.se

Publicerad: 2012-06-18

Dela denna artikel

MoreGolf MasterCard

Med MoreGolf MasterCard kan du delbetala medlemsavgiften till din klubb utan ränta i 6 eller 12 månader.

Läs mer här

Nordea Masters

Besök Nordea Masters webbplats genom att klicka på länken nedan.

www.nordeamasters.se

Annonser

Partners: