Karlstad GK och Örebro City G&CC inleder 2013 ett unikt samarbete över länsgränsen. ”Vi vill ge våra fullbetalande medlemmar ett exklusivt mervärde”, sägs det från båda klubbarna. Det ger 81 golfhål på tre anläggningar.
Golfmarknaden är i ständig förvandling. Det är mot den bakgrunden som Karlstad GK och Örebro City G&CC nu nått en överenskommelse om att fullbetalande medlemmar på respektive klubb från 2013 kan spela fritt och obegränsat på varandras banor, vilket innebär 81 golfhål på tre anläggningar.
Att de båda samarbetsklubbarna tillhör olika golfdistriktsförbund, och att det är tio mil mellan anläggningarna, har inte varit någon nackdel under förhandlingarna mellan klubbarna. Tvärtom.
- Det är det som är poängen med samarbetet, att vi sprider golftrafiken på det här sättet. Idag är det vanligt att många golfklubbar har greenfeeavtal och olika former av samarbete med klubbar i närområdet. Därför skulle ett samarbete med någon annan klubb inom Örebro Läns GDF inte få samma effekt som vi hoppas att det här ska få, säger Annica Lundström, klubbchef och vd på Örebro City G&CC.
För de båda klubbarnas fullbetalande medlemmar innebär det unika samarbetsavtalet enbart fördelar.
- Vi har tre olika former av fullvärdiga medlemskap, det vanligaste är HIO-medlemskapet. Det kostar idag 4 895 kronor, förutsatt att medlemmen är spelrättsinnehavare, och det kommer inte att förändras på grund av detta. Medlemmen får alltså fri tillgång till 81 golfhål 2013, jämfört med 45 i år, till samma kostnad, säger Annica Lundström.
Örebro G&CC är i sig en purfärsk fusion mellan grannklubbarna Mosjö och Gustavsvik. Det innebär alltså att de medlemmar som 2011 hade en bana att tillgå två år senare får tillgång till tre.
Även på Karlstad GK är entusiasmen stor.
- Karlstad GK och Örebro City G&CC är förstahandsvalen i respektive region. Att vi nu kan hjälpa varandra, ytterligare förstärka våra positioner och erbjuda ett så stort antal golfare detta unika mervärde ser vi som enbart positivt, säger Stefan Janson, klubbchef på Karlstad GK.
- I vår klubb har vi idag 2 050 medlemmar, av vilka cirka 1 200 är fullvärdiga så kallade Guldmedlemmar. Dessa betalade 5 800 kronor i årsavgift 2012 och det är de som nu kan utnyttja det nya samarbetsavtalet. Vår förhoppning är förstås att vi genom detta nya grepp kan locka fler att nappa på Guldmedlemskapet, säger Stefan Janson.
Både Annica Lundström och Stefan Janson hoppas och tror att samarbetet mellan de båda golfklubbarna på sikt ska kunna fördjupas inom flera områden när det gäller skötsel och drift av golfbana och golfklubb.