Jim Furyk missar för omväxlings skull en putt Jim Furyk missar för omväxlings skull en putt Foto: Getty Images

Dela denna artikel

Bridgestone Invitational

Bana: Firestone GCC, Akron, Ohio

Datum: 2-5/8

Titelförsvarare: Adam Scott, Australien

Förstapris: 1 400 000 dollar

USA:s Ryder Cup-lista

Europas Ryder Cup-lista

FedEx-listan

Race to Dubai

Aktuell ställning

Tidigare texter:

Furyk rivstartade på Firestone

Hanson vill säkra Ryder-plats

Teve-tider, Viasat Golf

Fredag: 20-24

Lördag: 20-24

Söndag: 20-24

Ny putter har lyft Furyk

Jim Furyk följde upp sin 63:a med en 66:a på Firestone. Och amerikanen hyllar sin nyfunna puttning för framgångarna. – Jag puttade horribelt ifjol, förklarar Furyk.

Det är ofta svårt att följa upp en låg score men den rutinerade amerikanen höll ihop fint under andra dagen av Bridgestone Invitational. När många tappade slag mot par tog han ytterligare fyra.

– Det underlättade att spela sent igår. Det blev bara en sen middag, sömn och sedan ut igen. Det var lättare att hålls uppe tempot, sa han efter varvet.

Furyk valde ifjol att byta putter från en längre magputter till en av standardlängd igen. Han bytte strax före Presidents Cup och har sedan dess jobbat målmedvetet med en enklare teknik och något snabbare rutin.

– Jag hade mitt livs bästa puttning på Presidents Cup ifjol och jag tränar förmodligen mindre puttning nu än jag gjorde tidigare, men jag är mycket effektivare och vet vad jag tränar på.

På elva under är Furyk två slag före spanjoren Rafael Cabrero-Bella. Spanjoren har ronderna 66-65 och jagar en plats i Ryder Cup.

Han vann i Dubai tidigare i år och en topplacering här skulle föra honom rakt in på listan. Den europeiska listan kommer att bli ett riktigt getingbo som förmodligen inte avgörs förrän sista uttagningsveckan vid Johnnie Walker Championship i Skottland.

Tyvärr har Peter Hanson inte riktigt fått till det på Firestone i år. Han har varit 21:a och nia vid sina två senaste framträdanden här men just nu delar han 53:e plats med bland andra Fredrik Jacobson.

Bäst av svenskarna är fortfarande Carl Pettersson som med sina tre under har bra tätkänning på delad 12:e plats.

För Tiger Woods blev det ännu ett tungt varv. Den foren världsettan har vunnit tre tävlingar i år men samtidigt gjort flera bottennapp. Han menar själv att spelet sitter där men att puttningen har varit ojämn.

– Jag slog bollen bra men fick inte i någonting. Nu kan vi alla gå och äta, var han kommentar efter varvet på två över par.

Rory McIlroy verkar däremot på väg ur sin formsvacka. Nordirländaren delar placering med Pettersson efter 67 slag på fredagen. 

Av: Martin Strömberg
martin.stromberg@golf.se

Publicerad: 2012-08-04
Kommentarer (1)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 
Svante

Hörde en kommentar i golfsändningen i gårkväll att Jason Duffner inte är särskilt förtjust med puttandet i golfen. Inte jag heller, om av samma anledning låter jag vara osagt. Att 10-metersputtar rullar i ibland är ju kul, men ibland kan det bli lite missvisande scorer när ett mediokert spel från tee till green avslutas med att sådana här långa puttar rullar i den ena efter den andra , medan någon med bländande spel ser sådana puttar hela tiden smita förbi hålkanten. Tur eller otur? Skickligt eller klantigt? Det förstnämda tycker jag nog, eller..

Svante Lucretius , 09:17, den 4 augusti 2012
Anmäl
  • 1

Dela denna artikel

MoreGolf MasterCard

Med MoreGolf MasterCard kan du delbetala medlemsavgiften till din klubb utan ränta i 6 eller 12 månader.

Läs mer här

Nordea Masters

Besök Nordea Masters webbplats genom att klicka på länken nedan.

www.nordeamasters.se

Annonser

Partners: