Charlotta Sörenstam blir en av Bro-Bålstas spelare på Barsebäck i juli. Charlotta Sörenstam blir en av Bro-Bålstas spelare på Barsebäck i juli. Foto: Getty Images

Dela denna artikel

Hon spelar Elitserien

Charlotta Sörenstam hade lovat att ställa upp om laget gick upp i Elitserien. Sagt och gjort. I juli spelar hon SM med Bro-Bålsta på Barsebäck. "Målet är att komma topp-5", säger hon.

Charlotta Sörenstam var hemma i Sverige förra året och spelade Nordea Tours tävling på Botkyrka. Men det blir inte särskilt ofta hon peggar upp på svensk mark. Till vardags håller hon till i Orlando, på storasysters Annika Academy, där hon jobbar som tränare.

Men i juli peggar hon upp med lagkamraterna på Barsebäck.

- Jag lovade tjejerna att ställa upp om de gick upp från division ett, och det gjorde de så nu får jag hålla mitt ord, säger Sörenstam till Svensk Golf.

Hon skulle gärna komma hem och spela fler tävlingar om det fanns möjlighet, men det är svårt att kombinera med jobbet. När det stod klart att laget hade kvalificerat sig för högsta ligan var det bara att boka av jobben och fixa flygbiljett hem till Sverige.

- Jag har spelat några småtävlingar och nu känner jag mig redo för nästa, i alla fall mentalt. 

Vilka som ingår i Bro-Bålstas lag är enligt Sörenstam inte klart, det kommer att avgöras under de närmaste veckorna.

- Jag har haft två telefonmöten med klubbens ledare och vi kommer att ha ett snart igen. Vi har fyra tjejer som nu har kommit hem från college i USA, så vår pro kollar hur de spelar och så bestämmer vi därefter.

Sörenstam kommer ned till Barsebäck två dagar innan tävlingen drar igång för att hinna spela ett par varv. Men hon känner till anläggningen bra och vet ganska väl vad som väntar.

- Jag planerar att spela några varv innan, men tänker ta det lugnt eftersom jag planerar att spela alla sex varv i tävlingen, säger hon.

Vilka blir de tuffaste motståndarna att slå?
- Barsebäck blir nog svåra. Vårt mål blir att komma topp fem, eftersom vi har ett ganska orutinerat lag just nu.

Av: Karin Klarström
karin.klarstrom@golf.se

Publicerad: 2012-06-12
Kommentarer (0)
Skriv nytt inlägg
Logga in med ditt Facebook-konto
 Posta 

    Dela denna artikel

    MoreGolf MasterCard

    Med MoreGolf MasterCard kan du delbetala medlemsavgiften till din klubb utan ränta i 6 eller 12 månader.

    Läs mer här

    Nordea Masters

    Besök Nordea Masters webbplats genom att klicka på länken nedan.

    www.nordeamasters.se

    Annonser

    Partners: